fbpx

Raport: Młodzi mężczyźni w Szwecji dwa razy częściej giną w strzelaninach niż ich koledzy z pozostałych państw Europy

Nowe badania statystyczne pokazują, że młodzi mężczyźni w Szwecji są dwukrotnie bardziej zagrożeni staniem się śmiertelną ofiarą strzelaniny pomiędzy gangami niż ich rówieśnicy z innych europejskich państw.

Badania, które zostały opublikowane w tym tygodniu przez Komitet ONZ ds. Walki z Dyskryminacją Rasową porównały sytuację w Szwecji i 12 innych europejskich krajach. Wynika z nich, że mężczyźni w wieku 15-29 lat w Szwecji 10 razy częściej zostają śmiertelnymi ofiarami strzelanin od ich niemieckich kolegów. W porównaniu do Wielkiej Brytanii jest to 6 razy częściej.

Według badaczy w ciągu ostatnich 10 lat ilość przemocy z użyciem broni w Szwecji dramatycznie wzrosła. Jednak jeden z twórców raportu, kryminolog Manne Gerell powiedział, że to do końca nie wyjaśnia otrzymanych rezultatów.

Gerell powiedział, że konieczne jest wykonanie kolejnych badań wyjaśniających, dlaczego sytuacja w Szwecji tak mocno różni się od tej w innych europejskich państwach.

„Nastąpiła zmiana od sytuacji, w której prawdopodobieństwo zestrzelenia dla młodych mężczyzn było tylko nieznacznie większe niż starszych, do sytuacji w której obecnie jest ono znacznie większe,” powiedział Gerell.

Dodał on też, że liczba strzelanin mających miejsce w tak zwanych strefach ‘no-go’ jest znacznie większa od tych zdarzających się w pozostałych obszarach szwedzkich miast. „W Malmö połowa strzelanin miała miejsce w takich strefach, co oznacza jednak, że druga połowa wydarzyła się w innych obszarach, chociaż statystycznie daje do znacznie mniejsze prawdopodobieństwo.”

Badacze podkreślają także fakt, że pomimo tego, iż w Szwecji jest relatywnie wysoki wskaźnik legalnego posiadania broni to większość strzelanin dokonywana jest przy pomocy broni przemycanej z zagranicy. Niedawno bośniacki prokurator Goran Glamocanin stwierdził, że Szwecja stała się największym rynkiem dla broni przemycanej z Bałkanów.Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała w tym roku statystyki, które potwierdzają to co zawarte jest w raporcie. Liczba śmiertelnych ofiar przemocy w zeszłym roku była najwyższa od 2002, kiedy agencja zaczęła publikować takie dane.

W niektórych obszarach w Szwecji liczba strzelanin wzrosła dramatycznie. W 2017 roku w Helsingborgu zanotowano 300 procentowy wzrost w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Większość ofiar to mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat.

Szukasz kredytu w Szwecji, zobacz przygotowany przez nas pasaż finansowy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Raport: Młodzi mężczyźni w Szwecji dwa razy częściej giną w strzelaninach niż...

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...