Raport dnia: Koronawirus w Szwecji

Szwecja zgłosiła 814 przypadków i jedną ofiarę śmiertelną związaną z nowym koronawirusem. Dania zamyka granicę z Szwecją  Oto jak rozwija się wirus w Szwecji.

Wiele szpitali w Szwecji wprowadziło zakazy dla odwiedzających, w tym wszystkie w regionach Skåne i Kalmar oraz szpital uniwersytecki Karolinska w Sztokholmie.

Przez zwiększoną liczbę połączeń z infolinią opieki zdrowotnej, 1177 wprowadza oddzielną linię dla osób z objawami koronawirusa.

Indeks OMXS na giełdzie w Sztokholmie odzyskał 2,6 procent we wczesnych godzinach porannych, po gwałtownym spadku 11,1 procent w czwartek – historycznie gwałtowny spadek w porównaniu z innymi rynkami europejskimi.

Rząd mianował koordynatora koronawirusa: Anders Ferbe będzie odpowiedzialny za zarządzanie zadaniami związanymi z wpływem wirusa na gospodarkę.

Szwedzki bank centralny Riksbank poinformował, że pożyczy 500 miliardów koron firmom, które podczas kryzysu koronawirusowego mają słabszą kondycję. „Celem jest utrzymanie podaży kredytów dla szwedzkich firm” – mówi bank.

Linie lotnicze SAS i Norwegian odwołują loty między Skandynawią a Stanami Zjednoczonymi w związku z dekretem Donalda Trumpa o zakazie podróży do USA. Norwegian poinformował, że tymczasowo zwalnia połowę personelu, a sieć hoteli Scandic postanowiła zwolnić 2000 swoich pracowników.

Szwecja anuluje nadchodzący test umiejętności szkolnych ( högskoleprovet ), w którym 70 000 osób pisałoby test, mając nadzieję, że wykorzysta go na studia. Minister szwedzkiego szkolnictwa wyższego i badań, Matilda Ernkrans poinformowała, że władze zastanawiają się, jak poradzić sobie z naborami do szkół.

Podróże do i z Szwecji

Premier Stefan Löfven wzywa mieszkańców Szwecji do unikania podróży międzynarodowych w związku z wybuchem koronawirusa.
„Wszyscy mieszkający w naszym kraju powinni zdawać sobie sprawę z tego, z czym mamy do czynienia. Czeka nas niezwykły i trudny czas. Koronawirus jest największym zagrożeniem dla szwedzkiego zdrowia publicznego od kilku dziesięcioleci”, poinformował premier Stefan Löfven na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Szwecja formalnie odradza podróżowanie do Włoch, Iranu, Chin oraz części Korei Południowej i Austrii w wyniku wybuchu koronawirusa, ale Löfven wezwał wszystkich do unikania zbędnych podróży międzynarodowych.

„Chciałbym zachęcić tych z was, którzy planują wyjazd za granicę. Zastanówcie się, czy naprawdę trzeba to zrobić, nawet jeśli ministerstwo spraw zagranicznych nie uwzględnia jakiegoś kraju. Sytuacja może się szybko zmienić” – powiedział premier Szwecji.

Dania zamyka granice, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa

Rząd zamknie granicę w południe w sobotę 14 marca do 13 kwietnia.

Cały ruch pasażerski do i z Danii zostanie zatrzymany.

Podróżni zostaną zawróceni na granicy, jeśli nie będą w stanie wykazać, że mają uzasadniony powód, aby tam przebywać, na przykład jeśli są obywatelami Danii lub cudzoziemcami mieszkającymi i pracującymi w tym kraju.

„Wszyscy turyści i cudzoziemcy, którzy nie mogą udowodnić, że mają uznany cel w Danii, nie będą mogli wjechać na terytorium Danii”.

„Duńczycy zawsze będą mogli wjechać do Danii”, powiedziała premier Danii Mette Frederiksen na konferencji prasowej.

Duńskich granic będzie strzec wojsko oraz policja. Prognozowane są kolejki na granicy i podczas kontroli paszportowych na lotniskach.

Zwolnienie lekarskie

Rząd zmienił zasady wymogu zwolnienia z pracy. Zgodnie ze zwykłymi szwedzkimi przepisami pracownicy mają prawo poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie po siódmym dniu zwolnienia lekarskiego. Ale Szwecja chce upewnić się, że ludzie pozostaną w domu, jeśli mają tylko łagodne objawy wirusa, zarówno po to, aby nie rozprzestrzeniać wirusa, jak i aby kluczowe zasoby opieki zdrowotnej mogły skoncentrować się na leczeniu poważnie chorych.

Szwecja wcześniej porzuciła karensdag , pierwszy dzień bezpłatnego zwolnienia chorobowego, co oznacza, że ​​świadczenia chorobowe zaczynają obowiązywać już pierwszego dnia choroby, aby zachęcić pacjentów do pozostania w domu.

Stefan Löfven powiedział, że będzie więcej decyzji rządowych, które „rażąco wpłyną na życie codzienne”, nowe decyzje mają zostać wkrótce ogłoszone.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Raport dnia: Koronawirus w Szwecji

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...