fbpx

Raport: 90 % strzelanin w Szwecji jest dokonywanych przez osoby o zagranicznym pochodzeniu

Raport gazety donosi, że 90 % strzelanin w Szwecji jest wywoływanych przez osoby o zagranicznym pochodzeniu

– w około połowie przypadków, były to osoby urodzone już w Szwecji, w pozostałych osoby, które
przyjechały do kraju w bardzo młodym wieku.

– gazeta przyjrzała się 53 skazanym oraz 47 domniemanym sprawcom strzelanin w miejscachpublicznych, które wydarzyły się w Szwecji od 2013 roku.

Raport opublikowany przez lokalną szwedzką gazetę stwierdza, że sprawcami 90 % strzelanin są osoby o zagranicznym pochodzeniu.

Według badań przeprowadzonych przez gazetę Dagens Nyheter, 90 na 100 sprawców lub domniemanych sprawców strzelanin, mają chociaż jednego rodzica urodzonego za granicą, a znacząca większość ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie lub w północnej Afryce.

W około połowie przypadków strzelający mężczyźni byli już urodzeni w Szwecji, a pozostali przyjechali tu w młodym wieku.

Gazeta przyjrzała się 53 skazanym oraz 47 domniemanym sprawcom strzelanin w miejscach publicznych, które wydarzyły się w Szwecji od 2013 roku.

Amir Rostani socjolog ze sztokholmskiego uniwersytetu powiedział: ‘Rzeczywiście uliczne gangi i przemoc to zjawiska występujące tylko w pewnych miejscach, w których większość mieszkańców ma
swoje korzenie poza granicami kraju.’

Około 80 % sprawców ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie i północnej Afryce, głównie w Iraku, Iranie, Libanie, Turcji, Somalii oraz Erytrei.

Lars Korsell współautor raportu z 2016 roku ‘Gangi i struktury przestępcze’ zauważa, że ‘pochodzenie napastników nigdy nie było badane na zlecenie rządu.’

W Szwecji, w której w 2015 roku złożono 163,000 podań o azyl, można zaobserwować ostatnio wzrost nastrojów antyimigracyjnych oraz dużą liczbę podpaleń ośrodków dla uchodźców.

Tylko w zeszłym tygodniu miały miejsce 3 takie wypadki w południowej Szwecji. Śledztwa w sprawie tych podpaleń trwają. Nikt nie został ranny z ich powodu i nikogo jeszcze nie zatrzymano.

W środę policja podała, że z powodu podpaleń ewakuowanych do innych ośrodków zostało około 300 osób oczekujących na azyl w ośrodkach zlokalizowanych w Vaxjo, Borrby i Malilla.

Rzeczniczka Europejskiej Sieci Przeciwko Rasizmowi Georgina Siklossy powiedziała „Szwedzka polityka imigracyjny i integracyjna jest bardziej progresywna niż w innych krajach, ale tutaj także
zachodzą zmiany.”

„Wprowadzono wiele nowych regulacji do polityki imigracyjnej i integracyjnej, a dyskurs medialny zmienił się z witania i zapraszania uchodźców na pokazywanie imigrantów jako problemu.”

Dodała ona: „Ma to także wpływ na ludzi, którzy żyją w Szwecji od dwóch, trzech pokoleń i ciągle są określani jako ‘obcy element’.

Poza Szwecją, problem jest nie tylko zwykła przestępczość, ale także terroryzm – przez co poziom
zagrożenia terrorystyczne wszędzie określany jest jako wysoki.

Policja twierdzi, że co najmniej 300 Szwedów udało się do Syrii i Iraku w celu przystąpienia do bojowników.

Dotyczy to także Mohammeda Tork Saleha, 34-letniego Szwajcara urodzonego w Iraku, który został aresztowany 11 lutego.

W momencie zatrzymania w Turcji prawdopodobnie wraz z Mahamedem Labanem, 45-letnim Duńczykiem urodzonym w Libanie, planował on atak terrorystyczny w Europie.

Władze twierdzą, że obaj mężczyźni przeszli szkolenie w ISIS w 2014 roku.
Trzeciego lutego szwedzki sąd znalazł dowody, że ta sprawa ma związek zamachami w 2016 roku w Brukseli.

Takie dowody zostały odkryte w Malmö – mieście, gdzie szef policji Stefan Sinteus poprosił mieszkańców w liście otwartym o pomoc w powtrzymaniu ‘fali przemocy’.

Strona główna Wiadomości Szwecja Raport: 90 % strzelanin w Szwecji jest dokonywanych przez osoby o ...

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...