fbpx

Rady Europy ‘zaniepokojona’ szwedzkim prawem imigracyjnym

Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wezwał Szwecję do zniesienia restrykcji nałożonych na osoby ubiegające się o azyl w tym kraju.

Komisarz Nils Muiznieks chwaląc działania Szwecji w zakresie przyjmowania i udzielania pomocy uchodźcom, zwłaszcza w 2015 roku, gdy nastąpił szczyt przyjazdów, jednocześnie dodał, że jest ‘zaniepokojony obecnie wprowadzonymi restrykcjami.’

Szwecja od 2012 roku zarejestrowała około 400,000 uchodźców, czyli jednego na każdych 25 mieszkańców, co jest największym wskaźnikiem w Europie.

W szczytowym 2015 roku zarejestrowano 163,000 podać o azyl, jedna trzecia z nich pochodziła o obywateli Syrii.

Jednak, aby powstrzymać ciągły napływ ludzi i zmniejszyć liczbę miejsc potrzebnych w ośrodkach dla azylantów oraz liczbę potrzebnych do ich obsługi pracowników, Szwecja w styczniu 2016 roku przywróciła kontrolę dokumentów na granicy z Danią, a także wprowadziła szereg zaostrzeń praw dotyczących osób przybywających do Szwecji.

Muiznieks powiedział, że jest on ‘szczególnie zaniepokojony wpływem’ jakie zaostrzone prawo ma na to, że Szwedzkie władze mogą pozbawić dachu nad głową i dostępu do opieki medycznej osoby, którym odmówiono azylu a które nie mają dzieci i muszą opuścić kraj.

Wyraził on także swoje obawy do co utrudnień w procesie łączenia rodzin.

W zawierającym 29 stron raporcie komisarza możemy przeczytać: „Komisarz wezwał szwedzkie władze do zapewnienia uchodźcom i innym osobom, którym przysługuje międzynarodowa opieka, prawa do łączenia rodzin. Wyraził on także nadzieję, że restrykcje prawne wprowadzone w tej dziedzinie zostaną cofnięte podczas przeglądu tymczasowych praw, który zostanie przeprowadzony w połowie 2018 roku.”

Rozstrzyganie na korzyść uchodźców w przypadku wątpliwości

W 2015 roku jeden na pięciu przybywających, to był nieletni bez opieki osób dorosłych. Wielu z nich pochodziło z Afganistanu.

Aby ustalić wiek osób wnioskujących o azyl nieposiadających dokumentów, Szwedzka Agencja ds. Imigracji od maja 2017 roku zaczęła stosować prześwietlenia zębów i kolan.

Muiznieks wezwał władze, aby ‘nie polegały tylko na medycznym ustalaniu wieku’ oraz aby ‘w razie wątpliwości co do wieku zawsze stawać po stronie osób wnioskujących.’

Komisarz zacytował tutaj raport Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka, który uważa, że takie badania mają ‘duży margines błędu’.

Jednocześnie raport odnotowuje, że Szwecja jest ‘bliska wypełnienia swojego zobowiązania’ przyjęcia 3,766 imigrantów w 2017 roku w ramach programu ich relokacji pomiędzy członkami UE.

Szwecja obiecała także przyjąć w tym roku 5,000 zgodnie z kwotą ustaloną przez UE.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Rady Europy ‘zaniepokojona’ szwedzkim prawem imigracyjnym

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...