fbpx

Putin znów grozi Szwecji jeśli wstąpi do NATO

Władimir Putin wysłał Szwecji ostrzeżenie przed jej ewentualnym wstąpieniem do NATO grożąc, że taki ruch będzie stanowił ‘zagrożenie’ dla Rosji, które będzie musiało zostać ‘wyeliminowane’.

W czasie złowrogiego przemówienia przywódca z Kremla powiedział, że relacje Sztokholm-Moskwa po ewentualnym wystąpieniu Szwecji do transatlantyckiego paktu militarnego ulegną załamaniu.

Putin podkreślał, że Rosja podejmie w takim wypadku kroki zaradcze, gdyż nie może ona tolerować zbliżania się NATO do jej granic.

Pomimo tego, że odpowiedź militarna jest bardzo mało prawdopodobna to jednak z powodu wzrastającego napięcia w ostatnich miesiącach Krem zmuszony był wydać oświadczenie, w którym zaprzeczył, że ma ‘jakiekolwiek plany zajęcia Szwecji.’

Zamiast tego Rosja najprawdopodobniej podejmie kroki dyplomatyczne, takie jak zmniejszenie współpracy a może nawet działania ekonomiczne służące zademonstrowaniu swojego niezadowolenia z rozszerzania się NATO.

Putin oświadczył: ‘Jeśli Szwecja wstąpi do NATO bardzo źle to wpłynie na nasze stosunki, ponieważ będzie to oznaczać, że wojskowa infrastruktura sojuszu, zbliży się do nas od strony Szwecji.’

W wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu rosyjskiej agencji informacyjnej TASS dodał on: ‘Będziemy to uważać za dodatkowe zagrożenie dla Rosji i będziemy się zastanawiać jak to zagrożenie wyeliminować.’

Jednak, szybko wykluczył on możliwość działań militarnych przeciwko Szwecji mówiąc, że Kreml nigdy nie podjąłby tak ‘histerycznej’ reakcji.

Powiedział, że ‘tylko chora osoba’ może sugerować, że Moskwa jest gotowa wystrzelić rakiety na Sztokholm, ale dodał jednocześnie, że członkostwo w NATO nie doda ‘po prostu nic’ do możliwości obronnych Szwecji.

„To nie oznacza, że zareagujemy histerycznie i wycelujemy nasze rakiety atomowe w Szwecję.”

„Będziemy jednak zmuszeni podjąć jakieś kroki, ze względu na dodatkowe zagrożenie dla Rosji.”

Szwecja razem z sąsiednią Finlandią, nie są obecnie członkami NATO. Oba te kraje podjęły decyzję o nieprzystępowaniu do sojuszy militarnych po II wojnie światowej.

Jednak w ostatnich miesiącach wybór Donalda Trumpa, wraz z niepokojami wywołanymi rosyjskim działaniem na Ukrainie i w rejonie Bałtyku spowodowały wzrost nacisków na władze w Sztokholmie w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO.

Eksperci militarni uważają, że Szwecja i Finlandia powinny trzymać się razem i wspólnie podjąć decyzję o wstąpieniu lub nie do NATO.

Rosyjskie władze traktują ekspansję zachodniego sojuszu militarnego jako zagrożenie i wstęp do próby okrążenia Moskwy i osłabienia jej pozycji na arenie międzynarodowej.

Jednak NATO jest sojuszem obronnym i wielu spośród nowych członków położonych przy rosyjskich granicach przystąpiło do niego właśnie ze względu na zwiększające się zagrożenie ze strony Rosji.

„Szwedzkie członkostwo w NATO, będzie miało militarne i polityczne konsekwencje, i będzie wymagać kroków odwetowych ze strony Rosji,” powiedziała na konferencji prasowej, 10 września 2015 w Moskwie, Maria Zakharova.

Ostatnim państwem przyjętym do NATO jest Czarnogóra.

Jedynymi członkami NATO mającymi granicę lądową z Rosją są Estonia i Łotwa, granicę z rosyjską enklawą, czyli okręgiem kaliningradzkim ma Polską i Litwa.

Strona główna Wiadomości Szwecja Putin znów grozi Szwecji jeśli wstąpi do NATO

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...