Najnowszy indeks bezpieczeństwa przedstawiony przez Szwedzką Federację Handlu (Svensk Handel) ujawnia niepokojące tendencje w dziedzinie przestępczości w handlu. Dane z trzeciego kwartału 2023 roku wskazują, że aż 41% sklepów w Szwecji padło ofiarą przestępstwa lub groźby.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Mimo że w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano spadek o 2 punkty procentowe, sytuacja nadal jest niepokojąca.
Jednym z najbardziej niepokojących trendów jest wzrost groźb i aktów przemocy w związku z kradzieżami. „Nasze obserwacje z ostatnich dwóch kwartałów wskazują na narastający problem związany z agresją w trakcie kradzieży”, mówi Nina Jelver, szefowa ds. bezpieczeństwa w Szwedzkiej Federacji Handlu. „Regularnie spotykamy się z handlowcami, którzy malują mroczny obraz sytuacji, z jaką muszą się mierzyć na co dzień”.
Jednakże to, co jest szczególnie niepokojące, to fakt, że zaledwie 30% przestępstw kradzieży jest zgłaszanych na policję. Wielu handlowców nie dostrzega wartości w zgłaszaniu przestępstw organom ścigania, uważając, że takie zgłoszenia rzadko kończą się postawieniem zarzutów lub skazaniem. Według danych, 43% sklepów, które padły ofiarą przestępczości, uważa, że zgłaszanie tych incydentów jest bezcelowe.
Raport podkreśla konieczność podjęcia działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa w sektorze handlowym i zwiększenia zaufania do procesu zgłaszania przestępstw. Handlowcy wzywają do bardziej zdecydowanych działań ze strony władz w celu zwalczania przestępczości w branży handlowej.
[/ihc-hide-content]
- Spadek dostępności lotów w Szwecji: Utrudnienia dla regionalnych lotnisk
- Lotnisko Bromma – nierentowność i ukrywane koszty
- Szwedzkie obywatelstwo – nowe, bardziej rygorystyczne zasady od 2026 roku
- Sektor nieruchomości w Szwecji w kryzysie: konieczna strukturalna zmiana
- NATO wzmacnia obronę Morza Bałtyckiego nową operacją „Baltic Sentry”