fbpx

Próbowali handlować narkotykami, wykorzystując szwedzką wyspę.

Pięciu mężczyzn należących do gangu zostało postawionych przed sądem. Wykorzystali oni wyspę Ven jako przystanek w przewozie narkotyków z Danii do Szwecji.

Ven leży pomiędzy Zelandią a Skanią, w cieśninie Sund. To popularny ośrodek turystyczny, na co dzień znany jako miejsce błogie i spokojne. Dwaj gangsterzy przewozili narkotyki z miejscowości Rungsted, znajdującej się w Danii. Podróżowali łodzią hybrydową.

Do przetransportowania mieli 28 kg czystej amfetaminy, 3 kg kokainy oraz 5 kg MDMA.

Jeden z mężczyzn usłyszał zarzuty obmyślenia trasy – był „mózgiem” całej operacji. Drugi, który sterował łodzią, będzie sądzony za fizyczny transport narkotyków. Członkowie gangu mieli trzech wspólników.

„Każdy z nich miał przypisaną konkretną rolę – popełnili przestępstwo razem, wspólnymi siłami. Przemyt był działaniem zaplanowanym, wszyscy byli w zupełności świadomi swoich czynów”, powiedziała prokurator Ulla Karlbrink podczas rozprawy, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Lund we wtorek.

Gangsterzy zostali przyłapani na gorącym uczynku w wiosce Kyrkbacken, na zachodzie wyspy. Jeden z okolicznych mieszkańców widział, jak podejrzani mężczyźni wyładowują z łodzi torby. Gdy uznał, że mogą być niebezpieczni, zawiadomił o sprawie straż przybrzeżną.

Straż przybrzeżna zatrzymała łódź w drodze powrotnej do Danii i powiadomiła o wszystkim organy celne oraz policję. Do rewizji doszło w szwedzkiej miejscowości Landskrona.

Dwóch mężczyzn pochodzi z Halmstad, dwóch z Trollhättan. Jeden to mieszkaniec Uddevalli. Wszyscy twierdzą, że są niewinni.

Wyspa Ven cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Często przybywają tu m.in. rowerzyści. W 1580 roku duński astronom, Tycho Brahe, założył tu swoje obserwatorium.

Strona główna Wiadomości Szwecja Próbowali handlować narkotykami, wykorzystując szwedzką wyspę.

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...