fbpx

Prawdziwa strona przedmieść

Mieszkańcy Tensta sfotografowani przy pomaganiu w wydobyciu wozu strażackiego z błota powiedzieli, że to zdjęcie przedstawia prawdziwą stronę przedmieść niż raporty o przestępstwach i zamieszkach.

Tensta, obok Rinkeby na północy Sztokholmu to dzielnice, które zostały zaliczone do 15 najbardziej narażonych obszarów stolicy w policyjnym raporcie z 2015 roku. Dzielnice te trafiają na czołówki gazet po zamieszkach lub atakach na służby porządkowe.

Mieszkańcy Tensta pomagają wydostać wóz strażacki z błota: Zdjęcie: Erica Heikenborn

Jednak zdjęcie, które obecnie trafiło do sieci pokazuje, że obszary te mają także inne oblicze.

Zostało ono wykonane, gdy strażacy z Attunda zostali wezwani w zeszły czwartek do pożaru w Tensta, jednak ich pojazd utknął w błocie niedaleko miejsca akcji. Grupa kilkunastu lokalnych mieszkańców postanowiła pomóc w wydostaniu wozu. Przy pomocy mieszkańców i holownika wóz został w końcu uwolniony.

Erica Heikenborn mieszkająca w pobliskim bloku wykonała to zdjęcie i powiedziała mediom, że umieściła je w serwisach społecznościowych po to, żeby pokazać inne spojrzenie na te obszary niż to przekazywane przez media.

„Uważam, że to bardzo przykre, że tak wspaniałe obszary dostały taką łatkę. Mieszka tutaj bardzo wiele szczęśliwych osób,” powiedziała.

„Dużo osób, które się tutaj pojawiają mówią, że miały wielkie obawy, ale zostali zaskoczeni tym jak tutaj jest zielono i przyjemnie. Mnóstwo osób przybywa tutaj nawet z odległych miejsc, aby kupić na rynku warzywa i jedzenie w tańszych sklepach.”

„Uważam, że to najwyższy czas pokazać pozytywną stronę tych okolic i cieszę się, że moje zdjęcie przekazuje coś pozytywnego.”   

Strażakom udało się ugasić pożar, który prawdopodobnie zaczął się kilka godzin wcześniej na poddaszu domu. Na miejsce wysłano także kilka karetek, ale nie ma doniesień o rannych osobach.

„Są przesłanki sugerujące, że pożar powstał w wyniku prowadzonych tam prac izolacyjnych,” powiedział w poniedziałek rzecznik policji Lars Byström dodając, że policyjne dochodzenie w tej sprawie ciągle trwa.

Przedmieścia Sztokholmu trafiły na nagłówki światowych gazet za sprawą ataków na służby porządkowe i zamieszek w Rinkeby, zaledwie dzień po tym jak amerykański prezydent Donald Trump wygłosił kontrowersyjny komentarz o sytuacji w Szwecji.

Czwartkowy pożar w Tensta. Zdjęcie: Erica Heikenborn

Jednak Emil Westerdahl, komendant straży pożarnej w Kista, która swym zasięgiem obejmuje także Rinkeby i Tensta uważa, że te raporty pokazują tylko mały wycinek rzeczywistości.

„Nasz obszar nie różni się od innych miejsc. Działamy w miejscu, gdzie mieszkają mniej zamożni ludzie, ale to nie oznacza, że wszyscy życzą nam źle. Oczywiście zdarzają się groźby kierowane w naszą stronę, ale zazwyczaj spotykamy się z dobrą wolą i pomocą.”

„Absolutnie, nie ma tutaj żadnych miejsc, gdzie balibyśmy się wchodzić, jest całkowicie przeciwnie. We wszystkich miejscach zjawiamy się w takiej samej sile z taką samą szybkością. Czasami widzimy, że coś jest nie tak i wtedy podejmujemy dodatkowe środki ostrożności. Jednak w takich przypadkach zawsze były to pożary śmietników lub samochodów, nigdy domów mieszkalnych.”

Straż pożarna z Attunda, była wśród setek osób, które podzieliły się w czasie weekendu zdjęciem na swojej stronie facebookowej, dopisując po nim „to zdjęcie Tensta i jej mieszkańców powinno zostać pokazane przez media.”

Rzecznik straży powiedział w mediach: „To ważne, żebyśmy pokazywali pozytywne wiadomości. Chcemy razem z mieszkańcami i lokalnymi władzami walczyć o zmniejszenie liczby osób, które giną i zostają poszkodowane w pożarach. Potrzebujemy codziennych bohaterów. Oni często są na miejscu zdarzenia przed służbami i pierwsi podejmują działania ratownicze. Razem możemy stworzyć społeczność wolną od wypadków.”   

Strona główna Wiadomości Szwecja Prawdziwa strona przedmieść

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.