Pracownicy Agencji ds. Migracji otrzymują coraz więcej gróźb

Personel Agencji ds. Migracji zgłasza coraz więcej przypadków gróźb i niepokojących telefonów. W większości są to działania osób wyładowujących swoją frustrację spowodowaną długim czasem oczekiwania na odpowiedź ze strony agencji.

W pierwszych 9 miesiącach tego roku zostały zgłoszone 72 przypadki fizycznej przemocy w stosunku do pracowników Agencji ds. Migracji (Migrationsverket). W całym 2016 roku zarejestrowano 43 takie zdarzenia.

Pracownicy otrzymują także wiele gróźb poprzez maile, telefony lub w mediach społecznościowych. Według Helene Liss, zajmującej się bezpieczeństwem pracowników w Sztokholmie, za większością tych przypadków stoi frustracja.

„To prawie niekończące się oczekiwanie na zajęcie się twoim przypadkiem a później wyczekiwanie na decyzję. To może wywoływać frustrację,” powiedziała ona w wywiadzie udzielonym gazecie Aftonbladet.

„Zwiększa się także liczba grożenia samookaleczeniem lub popełnieniem samobójstwa,” dodała.

Aftonbladet podaje, że od 1 stycznia do 30 września zarejestrowano 2,875 zdarzeń. Oprócz słownych obraz były to również 72 przypadki przemocy lub gróźb pozbawienia życia.

W 2015 roku o azyl w Szwecji wystąpiło 163,000 osób. Agencja ds. Migracji była zmuszona do zatrudnienia nowych pracowników do zajęcia się taką ilością wniosków. Obecnie w ‘systemie’ zarejestrowanych jest około 85,000 osób, które albo czekają na decyzję, albo otrzymały decyzję odmowną i złożyły od niej odwołanie.

Wiele z tych osób skarży się na długi czas oczekiwania oraz brak wiedzy, kiedy otrzymają odpowiedź, gdyż niektórzy czekają tygodniami a inni ponad rok na rozpatrzenie swojego podania.

Maria Johansson ekspert od warunków pracy w Agencji ds. Migracji także potwierdziła, że mnóstwo obraz kierowanych do pracowników pochodzi z ust sfrustrowanych osób, które złożyły wniosek o azyl.

„Większość przypadków dotyczy sfrustrowanych oczekujących, którzy wyrażają się w ostry sposób. Nie stanowią one prawdziwego zagrożenia, ale bardzo wpływają na warunki pracy personelu, który musi sobie radzić z takimi osobami. Robimy wszystko, żeby wspierać się nawzajem,” powiedziała Johansson.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...