Z powodu zamkniętego oddziału położniczego kobieta urodziła dziecko w samochodzie

Niecały miesiąc po zamknięciu oddziału położniczego w Sollefteå, co zainspirowało do organizacji kursu rodzenia w samochodzie, wydarzył się pierwszy taki wypadek.

Zamknięcie oddziału położniczego w Sollefteå, w północnej Szwecji, w końcu stycznia oznacza, że kobiety muszą się udać do Örnsköldsvik lub Sundsvall, które są oddalone o 100 km.

W czwartek o 10:07 rano, kobieta mieszkająca w Sollefteå, urodziła dziecko w samochodzie na drodze do Örnsköldsvik, gdyż wraz z partnerem nie zdążyli oni dojechać na czas do szpitala.

Na facebooku opisała ona to zdarzenie jako ‘koszmar’.

„To najgorsza rzecz jaką przeżyłam, trauma i cud jednocześnie. Fizycznie wszystko było w porządku, ale co ze strona psychiczną? Czy to nie jest równie ważne? Ci, którzy nie chcą mieszkać w wielkich miastach, nie zasłużyli na lepsze traktowanie?”

Karetka wysłana z Örnsköldsvik przybyła zaraz po urodzeniu dziecka i ratownicy pomogli w zajęciu się nim. Było to drugie dziecko urodzone przez tą kobietę.

Przedstawiciele szpitala w szwedzkim radio oświadczyli, że zarówno kobieta jak i dziecko są całkowicie zdrowe i mogą już powrócić do domu.

Decyzja o zamknięciu oddziału położniczego w Sollefteå została podjęta zeszłej jesieni, gdyż według rady miejskiej były problemy z zatrudnieniem wykfalifikowanego personelu. Dzięki zamknięciu oszczędzono 15 milionów koron.

Ewa Back, przewodnicząca rady zdrowia i opieki zdrowotnej w radzie miasta uważa, że życie pacjentek nie jest narażane. „Otrzymaliśmy rezultaty analiz, które wskazują, że zdrowie pacjentek nie jest zagrożone.”

Wiele osób jednak nie zgadza się z takim stanowiskiem, a grupy mieszkańców i ochotników z innych regionów Szwecji regularnie okupują budynek zamkniętego oddziału.

Na nagłówki gazet trafiły też dwie lokalne położne, które zaczęły prowadzić kursy przygotowujące matki do porodu w samochodzie.

„Jeśli do najbliższego oddziału położniczego jest 120 albo 200 kilometrów, jest zima, jest ciemno, sygnał komórkowy jest słaby… wszystko się może zdarzyć w drodze, wypadki samochodowe, awarie, wypadnięcie z drogi. Trzeba być gotowym na takie przypadki, najgorszy scenariusz trafia się rzadko, ale jednak jest możliwy,” powiedziała w zeszłym miesiącu prowadząca kurs Stina Näslund.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...