Ponad pół miliona osób oczekuje na mieszkania w Sztokholmie

Nowe dane przedstawione przez Sztokholmską Agencję Mieszkaniową (Bostadsförmedlingen) przypomniały o kryzysie mieszkaniowym, według nich w 2016 roku kolejka oczekujących na mieszkania wydłużyła się o 40,000 osób.

Oznacza to, że łącznie na liście Bostadsförmedlingen znajduje się 556 tysięcy osób, siedem razy więcej ile znajdowało się na niej 15 lat temu, tak możemy przeczytać w gazecie Svenska Dagbladet.

Jednocześnie spadła liczba kontraktów podpisywanych przez agencję. Jeśli wykluczymy studentów oraz emerytów i weźmiemy pod uwagę tylko długoterminowe umowy to do agencji trafiło w 2016 roku zaledwie 6900 nowych mieszkań, w porównaniu do 8100 w roku 2015.
W tym tempie zapewnienie mieszkań wszystkim osobom kolejki, czyli tzwię”kontraktów z pierwszej ręki” zajmie prawie 50 lat.

„Taki trend utrzymuje się od dłuższego czasu. Kolejka średnio rośnie co roku o 8-9 procent. W 2016 roku firmy dysponujące mieszkaniami oświadczyły, że muszą zrobić duże remonty i zgłosiły mniej mieszkań,” powiedziała dyrektor ds. marketingu z Bostadsförmedlingen, Marika Nordström.

I tak długi czas oczekiwania na mieszkanie z pierwszej ręki systematycznie się wydłuża. W okręgu sztokholmskim obecnie czas oczekiwania wynosi 9,1 roku. Na mieszkanie w centrum miasta oczekuje się 13,5 roku. Spośród osób znajdujących się na liście Agencji Mieszkaniowej 85% zamieszkuje w okręgu sztokholmskim. Bostadsförmedlingen podkreśla jednak, że wiele z oczekujących osób nie poszukuje mieszkania aktywnie.

Strona główna Szwecja Sztokholm Ponad pół miliona osób oczekuje na mieszkania w Sztokholmie

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...