Szwedzi przywitali polskich strażaków, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z pożarami lasów. O pomoc polskich strażaków zwróciły się władze Szwecji w związku z pożarami spowodowanymi przez falę upałów.
W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie strażacy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw).
Polscy strażacy są najliczniejszą grupą, która wspomaga Szwedów i do tego bardzo dobrze wyposażoną. Strażacy są samowystarczalni posiadają praktycznie wszystko tj. namioty, śpiwory, łóżka, wyżywienie, agregaty prądotwórcze i inne sprzęty które pomogą podczas wykonywania działaj.
Strażacy będą gasić pożar lasów i torfowisk.
Największym zaskoczeniem wśród polskich strażaków było entuzjastycznie przywitanie mieszkańców.
Szwedzkie media były bardzo zainteresowane przejazdem kolumny strażaków która robiła ogromne wrażenie, media podawały trasę przejazdu, dlatego tak wiele osób witało ich po drodze.
Polscy strażacy @KGPSP w #Szwecja. pic.twitter.com/Tq1S4fbHlY
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 22 lipca 2018
A oto jak mieszkańcy przywitali polskich strażaków w miejscu gdzie będą stacjonować
Przejazd polskich strażaków przez Szwecję. pic.twitter.com/YjXhaVFq8B
— Straż Pożarna 🇵🇱 💯 (@KGPSP) 22 lipca 2018
Strażacy @KGPSP dotarli już do miejsca, gdzie będą stacjonowali. Tak ich przywitano. #Szwecja #Szwecja2018 pic.twitter.com/b9yMWTc4hS
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 22 lipca 2018
„Dobrze jest zobaczyć niesamowity odbiór otrzymany przez polskich strażaków podczas ich podróży przez Szwecję do obszarów pożaru” –pisze premier Szwecji Stefan Löfven na Instagramie w niedzielę.
Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.
Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.