Według raportu z najnowszych badań Folkhälsomyndigheten (Agencji Zdrowia Publicznego) 51 procent Szwedów w wieku pomiędzy 16 a 84 lata ma nadwagę lub jest otyła.

„Jeśli chodzi o zdrowie, widzimy zwiększania się wielu czynników ryzyka takich jak otyłość i nadwaga a coraz więcej osób ma zbyt wysokie ciśnienie,” napisała w swoim oświadczeniu Fatima Azerkan przeprowadzająca badania.

Coroczny raport agencji pokazuję, że wciąż istnieje bardzo duża różnica w zdrowiu pomiędzy osobami z wyższym wykształceniem a tymi bez niego. Widać także, że w Szwecji zmniejsza się poziom zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród młodych osób nieposiadających żadnego wykształcenia poza średnim.

„Dobre zdrowie wszystkich grup jest podstawowym warunkiem rozwoju społeczeństwa. Nasz raport pokazuje, że konieczna jest dalsza praca nad zdrowiem Szwedów i że musi się ona stać ważną częścią planów rozwoju kraju,” powiedział dyrektor Folkhälsomyndigheten Johan Carlson.

Patrząc jednak z perspektywy całego świata poziom zdrowia w Szwecji jest ciągle bardzo dobry. Śmiertelność spowodowana chorobami serca i 4 najczęstszymi formami raka spadła, z wyjątkiem raka płuc u kobiet.

Raport pokazuje także, że spadła liczba osób spożywających codziennie duże dawki alkoholu i palących codziennie papierosy.