Połowa populacji Szwecji jest otyła lub ma nadwagę

Według raportu z najnowszych badań Folkhälsomyndigheten (Agencji Zdrowia Publicznego) 51 procent Szwedów w wieku pomiędzy 16 a 84 lata ma nadwagę lub jest otyła.

„Jeśli chodzi o zdrowie, widzimy zwiększania się wielu czynników ryzyka takich jak otyłość i nadwaga a coraz więcej osób ma zbyt wysokie ciśnienie,” napisała w swoim oświadczeniu Fatima Azerkan przeprowadzająca badania.

Coroczny raport agencji pokazuję, że wciąż istnieje bardzo duża różnica w zdrowiu pomiędzy osobami z wyższym wykształceniem a tymi bez niego. Widać także, że w Szwecji zmniejsza się poziom zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród młodych osób nieposiadających żadnego wykształcenia poza średnim.

„Dobre zdrowie wszystkich grup jest podstawowym warunkiem rozwoju społeczeństwa. Nasz raport pokazuje, że konieczna jest dalsza praca nad zdrowiem Szwedów i że musi się ona stać ważną częścią planów rozwoju kraju,” powiedział dyrektor Folkhälsomyndigheten Johan Carlson.

Patrząc jednak z perspektywy całego świata poziom zdrowia w Szwecji jest ciągle bardzo dobry. Śmiertelność spowodowana chorobami serca i 4 najczęstszymi formami raka spadła, z wyjątkiem raka płuc u kobiet.

Raport pokazuje także, że spadła liczba osób spożywających codziennie duże dawki alkoholu i palących codziennie papierosy.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...