Policja przestrzega przed oszustami telefonicznymi. Na ofiary wybierani są Polacy mieszkający w Szwecji.

Jeśli pochodzisz z Polski lub masz słowiańskie nazwisko i mieszkasz w Szwecji, miej się na baczności.

Policja w zachodniej Szwecji ponownie ostrzega przed oszustami, którzy wydzwaniają do mieszkańców kraju o polsko brzmiących nazwiskach. Nawiązują dialog w języku polskim, przedstawiając się jako pracownicy komendy policji.

Jeden z naciągaczy miał „ostrzec” rozmówcę przed gangiem włamywaczy, który rzekomo grasuje na jego osiedlu. Ofiara dowiedziała się, że musi zgromadzić wszystkie wartościowe przedmioty i oszczędności, a następnie przekazać je policjantom.

Oszuści działają począwszy od lata tego roku, głównie na zachodzie kraju. Uprzykrzali życie mieszkańcom Göteborga i Borås. O podejrzanych telefonach słyszeli ponadto policjanci z południa Szwecji, co pozwala wierzyć, że skala przestępstw będzie się jeszcze szerzyć.

Media nagłośniły przypadki telefonicznych przekrętów, a policja zachęca, by informować o podejrzanych rozmowach miejscowych funkcjonariuszy.

Osoba dzwoniąca to bardzo często kobieta. Jest uprzejma, porozumiewa się w przyjaznym tonie i wzbudza zaufanie. To tylko przykrywka: gdy potencjalna ofiara odmawia przekazania oszczędności, rozmówczyni staje się agresywna. Niektórym wręcz groziła.

Po odebraniu podobnego telefonu najlepiej jest się po prostu rozłączyć. Warto potem zadzwonić na policję (lub pod numer zastępczy, niealarmowy – 114 14) i zapytać, czy ktoś próbował się z nami skontaktować.

Większość ofiar to osoby starsze. SVT zauważa jednak, że nietypowy jest kontekst językowy: mianowicie to, że na ofiary typowani są ludzie mówiący po polsku i mieszkający w Szwecji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...