fbpx

Policja nie ujawnia motywów zabójstwa w IKEA

Sklep sieci Ikea, w którym matka i syn zostali w poniedziałek zabici nożem, został już ponownie otwarty. Policja w dalszym ciągu nie podaje żadnych nowych informacji na temat tej zbrodni.

Sklep Ikea w mieście Västerås w centralnej Szwecji, około 100 km na zachód od Sztokholmu, został ponownie otwarty w środę rano, mniej niż w 48 godzin po tym, jak zginęły tam w ataku nożownika dwie osoby w wieku 55 i 28 lat. Atak miał miejsce w porze obiadowej w poniedziałek w dziale z akcesoriami kuchennymi.

“Prowadziliśmy rozmowy o tym z policją, terapeutami, księdzem i całym naszym personelem i wszyscy w naszym sklepie chcemy być tutaj [dla klientów],” powiedział agencji TT, menedżer Mattias Johansson.

ikea-manager
Menedżer Mattias Johansson po powrocie do pracy w środę. Foto: Maja Suslin/TT

“Chcemy, aby sklep był otwarty i chcemy, aby wszystkie jego działy były otwarte.”

Menedżer wcześniej powiedział regionalnej telewizji VLT, że dzień ataku był “najgorszym jego dniem w pracy”.

Dwóch uchodźców z Erytrei, poszukujących azylu w Szwecji, zostało wczoraj aresztowanych w związku z tą sprawą, ale motywy ataku wciąż pozostają nieznane.

Jeden z podejrzanych, 23 letni, zaprzecza jakby miał z tą sprawą coś wspólnego, drugi 35 letni znajduje się w szpitalu z poważną raną kłutą i nie został jeszcze przesłuchany.

Okoliczności tego zdarzenia pozostają tajemnicze a szwedzka policja nie ujawnia żadnych informacji na ten temat.

“Oczywiście znamy pewne fragmenty tego, co się wydarzyło, ale żeby móc powiedzieć dokładnie co się wydarzyło z obiektywnego punktu widzenia [nie jest na razie możliwe]. Istnieje pewien obraz, ale jest on jeszcze niekompletny,” powiedział w środę agencji TT, Per Ågren szef policji w Västerås.

Funkcjonariusze policji odmówili także skomentowania doniesień o tym, że noże użyte przez podejrzanych mogły pochodzić z półek sklepu, w którym doszło do zdarzenia. Ale Johansson potwierdził, że sprzedaż noży w tym sklepie została czasowo wstrzymana.

Powiedział on agencji TT “Podjąłem taka decyzję po konsultacjach z kolegami.”

Na wtorkowej konferencji prasowej policja ujawniła, że dwaj zatrzymani znali się i mieszkali w tym samym ośrodku dla uchodźców.

Policja wzmocniła swoją obecność w tym regionie jak i w okolicy innych ośrodków dla imigrantów w celu ewentualnego zapobieżenia akcjom odwetowym skierowanym przeciwko społeczności imigrantów.

“Odpowiednie siły lokalnej policji zostały przydzielone do tych zadań…być tam, aby zapewnić wszystkim spokój i bezpieczeństwo, zarówno tym, którzy tam mieszkają jak i tym, którzy tam pracują,” powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Agren.

Eva Morén, zastępca prokuratora generalnego, powiedziała mediom, że to mało prawdopodobne, aby atak miał podłoże polityczne lub personalne.

ikea-ves2
Szwedzka policja prowadzi czynności śledcze w sklepie sieci Ikea w Västerås w poniedziałek.

Prawniczka młodszego z zatrzymanych Maria Wilhelmsson, powiedziała, że jej klient jest niewinny i że po prostu “znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie”.

“Był on tam [w Ikei], ale nic nie zrobił,” powiedziała.

W sklepie sieci Ikea w Västerås pracuje około 300 osób. Przedstawicielka sieci Ikea powiedziała, że pracownicy jak i klienci otrzymali pomoc psychologiczną po tym zdarzeniu.

“Obecnie jesteśmy skupieni na naszych pracownikach. Klienci i inne osoby, które przebywały wtedy w centrum handlowym także otrzymają pomoc,” powiedziała Daniela Rogosic.

Dołącz do naszej grupy na Facebook

Strona główna Wiadomości Szwecja Policja nie ujawnia motywów zabójstwa w IKEA

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...