Home WiadomościSzwecja Pogoda się zmienia – „Znaczące odwrócenie”

Pogoda się zmienia – „Znaczące odwrócenie”

Prognoza pogody dla Szwecji: chłodniejsze powietrze, śnieg, deszcz i wiatr nadciągają na początku przyszłego tygodnia.

Wygląda na to, że po ostatniej łagodnej pogodzie w Szwecji zrobi się znacznie chłodniej. Według prognoz SMHI, na początku przyszłego tygodnia nad kraj napłynie chłodniejsze powietrze.

„Znacząca zmiana” w pogodzie

Meteorolog SMHI, Mattias Lind, zapowiada znaczącą zmianę warunków atmosferycznych.

  • „Stopniowo zrobi się chłodniej, ale dopiero na początku przyszłego tygodnia. Widzimy, że nastąpi znacząca zmiana pogody” — powiedział w rozmowie z Aftonbladet.

Śnieg, deszcz i wiatr

Według informacji opublikowanych przez SMHI na stronie internetowej, nad południową część kraju przemieszcza się układ niskiego ciśnienia, co może oznaczać opady śniegu, deszcz oraz silny wiatr.

  • „W przyszłym tygodniu chłodniejsze powietrze napłynie nad większą część Szwecji, zaczynając od północy” — podkreśla SMHI.

W południowej części kraju układy niskiego ciśnienia mogą przynieść opady deszczu i śniegu, ale dokładne ścieżki tych układów są jeszcze niepewne. Nie jest również jasne, gdzie znajdować będzie się granica między deszczem a śniegiem oraz ile śniegu może spaść.

Aktualne warunki pogodowe

Obecny tydzień pozostanie stosunkowo łagodny. W piątek pogoda będzie szara i łagodna w Götaland oraz większości Svealand, z możliwością opadów deszczu.

Natomiast w północnej Dalarni i południowym Norrlandzie przeważać będzie bezchmurna pogoda, co przy słabnącym wietrze spowoduje spadek temperatur poniżej zera.

W północnym Norrlandzie temperatury mogą utrzymać się powyżej zera, jednak towarzyszyć im będzie silny, a miejscami bardzo silny wiatr, zwłaszcza na odkrytych górach.

Nadchodzące zmiany

W sobotę nie przewiduje się istotnych zmian, ale już w niedzielę nad północną Szwecję dotrze nowy układ niskiego ciśnienia.

  • „W związku z tym nasili się wiatr. Możliwy deszcz na południu i śnieg na północy, jednak poza górami prawdopodobnie tylko w niewielkich ilościach” — wyjaśnia SMHI.

Przeczytaj również