Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z restrykcjami UE i EOG dotyczącymi lotów w dane miejsce.

Podobnie wygląda to w przypadku mieszkańców Szwecji: muszą oni wziąć pod uwagę, co mówią lokalne władze, ale też co o podróżowaniu mają do powiedzenia władze państwa, które chcą odwiedzić.

W wielu krajach Europy istnieje już możliwość mniej lub bardziej swobodnego podróżowania, bo władze chcą ponownie otworzyć się na turystykę. Ograniczenia i restrykcje wciąż jednak pozostają czymś, czego należy przestrzegać. Przepisy mogą zmieniać się dość dynamicznie, wraz z rozwojem pandemii.

Wciąż istnieje kilka państw, które nie wpuszczają do siebie turystów szwedzkich. W innych miejscach koniecznością mogą okazać się kwarantanna lub obowiązkowe testy na obecność COVID-19.

Osoby, które podróżują po Europie z powodu kontaktu z rodziną, w celu służbowym lub tranzytowym, powinny sprawdzić na stronie konkretnej ambasady, jakimi ograniczeniami zostaną objęte.

Na poniższej mapie zaznaczono, do których państw można bezproblemowo podróżować ze Szwecji (kolor zielony), gdzie obowiązują restrykcje (kolor żółty), gdzie obowiązuje kwarantanna (pomarańczowy), a gdzie podróże są zakazane (czerwony). Mapa dotyczy podróży turystycznych.

Gdzie możesz podróżować ze Szwecji?

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowało własne kompendium wiedzy na temat podróży do innych krajów. We wczesnej fazie pandemii odradzano wyjazdów gdziekolwiek, ale później niektóre z państw unijnych uznano za bezpieczne. Nie wszystkie kraje, widoczne na mapie poniżej, figurują na czerwono tylko z racji pandemii koronawirusa. W niektórych przypadkach powodem są wymagania wjazdowe dla podróżnych ze Szwecji.

Na zielono zakolorowano wszystkie te miejsca, w przypadku których podróż nie stanowi problemu. Czerwonym kolorem objęto państwa, do których – według władz – podróże nie są zalecane, jeżeli nie są koniecznością.

To, co należy sprecyzować, to, że rząd nie zakazuje Szwedom podróżowania np. do Turcji czy na Białoruś. Wyjazd może jednak okazać się problematyczny pod kątem ubezpieczenia podróżnego, jeśli podróżujemy niezgodnie z zaleceniami.

Dokąd Szwecja rekomenduje podróżowanie?
Dokąd Szwecja rekomenduje podróżowanie?

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...