fbpx

Podatki w Szwecji w 2020 roku

W nadchodzącym roku wzrosną w Szwecji podatki – według oficjalnych informacji powinni spodziewać się tego mieszkańcy ponad 60 gmin.

W Szwecji stawki podatku lokalnego składają się z dwóch części: podatków płaconych gminie (kommun), w której dana osoba mieszka, oraz podatków płaconych na rzecz regionu/hrabstwa (landsting).

Jeżeli zamieszkujesz przykładowo Malmö, Twoje podatki są odprowadzane do rady tego miasta oraz rady regionu Skania. Później są wykorzystywane przy finansowaniu szkół czy systemu opieki zdrowotnej.

Podatek krajowy jest płacony tylko od dochodu rocznego przekraczającego określoną kwotę. W mijającym roku wynosiła ona 490 700 koron (czyli ok. 200 tys. PLN).

W 2020 roku w 61 gminach podniesione zostaną stawki podatku lokalnego. W siedmiu z nich wzrost wyniesie więcej niż jedną koronę lub jedną jednostkę procentową.

W gminie Ödeshög, umiejscowionej na południu Szwecji, wzrost podatku będzie najwyższy: stawka lokalna wyniesie 34,15 procent, czyli o 1,85 SEK więcej niż rok wcześniej (to około 0,75 PLN).

W pierwszej siódemce gmin z najwyższym wzrostem opodatkowania plasują się też: Hammarö, Ydre, Danderyd, Åtvidaberg, Mönsterås i Mörbylånga. Stawka lokalna wyniesie o średnio 1,30 SEK więcej niż rok wcześniej.

Cały przekrój można poznać dzięki poniższej mapie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Podatki w Szwecji w 2020 roku

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.