Podatki w Szwecji w 2020 roku

W nadchodzącym roku wzrosną w Szwecji podatki – według oficjalnych informacji powinni spodziewać się tego mieszkańcy ponad 60 gmin.

W Szwecji stawki podatku lokalnego składają się z dwóch części: podatków płaconych gminie (kommun), w której dana osoba mieszka, oraz podatków płaconych na rzecz regionu/hrabstwa (landsting).

Jeżeli zamieszkujesz przykładowo Malmö, Twoje podatki są odprowadzane do rady tego miasta oraz rady regionu Skania. Później są wykorzystywane przy finansowaniu szkół czy systemu opieki zdrowotnej.

Podatek krajowy jest płacony tylko od dochodu rocznego przekraczającego określoną kwotę. W mijającym roku wynosiła ona 490 700 koron (czyli ok. 200 tys. PLN).

W 2020 roku w 61 gminach podniesione zostaną stawki podatku lokalnego. W siedmiu z nich wzrost wyniesie więcej niż jedną koronę lub jedną jednostkę procentową.

W gminie Ödeshög, umiejscowionej na południu Szwecji, wzrost podatku będzie najwyższy: stawka lokalna wyniesie 34,15 procent, czyli o 1,85 SEK więcej niż rok wcześniej (to około 0,75 PLN).

W pierwszej siódemce gmin z najwyższym wzrostem opodatkowania plasują się też: Hammarö, Ydre, Danderyd, Åtvidaberg, Mönsterås i Mörbylånga. Stawka lokalna wyniesie o średnio 1,30 SEK więcej niż rok wcześniej.

Cały przekrój można poznać dzięki poniższej mapie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Podatki w Szwecji w 2020 roku

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...