fbpx

Podatki w Szwecji w 2020 roku

W nadchodzącym roku wzrosną w Szwecji podatki – według oficjalnych informacji powinni spodziewać się tego mieszkańcy ponad 60 gmin.

W Szwecji stawki podatku lokalnego składają się z dwóch części: podatków płaconych gminie (kommun), w której dana osoba mieszka, oraz podatków płaconych na rzecz regionu/hrabstwa (landsting).

Jeżeli zamieszkujesz przykładowo Malmö, Twoje podatki są odprowadzane do rady tego miasta oraz rady regionu Skania. Później są wykorzystywane przy finansowaniu szkół czy systemu opieki zdrowotnej.

Podatek krajowy jest płacony tylko od dochodu rocznego przekraczającego określoną kwotę. W mijającym roku wynosiła ona 490 700 koron (czyli ok. 200 tys. PLN).

W 2020 roku w 61 gminach podniesione zostaną stawki podatku lokalnego. W siedmiu z nich wzrost wyniesie więcej niż jedną koronę lub jedną jednostkę procentową.

W gminie Ödeshög, umiejscowionej na południu Szwecji, wzrost podatku będzie najwyższy: stawka lokalna wyniesie 34,15 procent, czyli o 1,85 SEK więcej niż rok wcześniej (to około 0,75 PLN).

W pierwszej siódemce gmin z najwyższym wzrostem opodatkowania plasują się też: Hammarö, Ydre, Danderyd, Åtvidaberg, Mönsterås i Mörbylånga. Stawka lokalna wyniesie o średnio 1,30 SEK więcej niż rok wcześniej.

Cały przekrój można poznać dzięki poniższej mapie.

Strona główna Wiadomości Szwecja Podatki w Szwecji w 2020 roku

Warto przeczytać

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...