Po zamieszkach w trakcie Wielkanocy i paleniu Koranu – teraz jedna trzecia mieszkańców Szwecji chce zakazać “obraźliwych” demonstracji. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Novus, opublikowanego dziś przez telewizje SVT.
Rasmus Paludan, przewodniczący duńskiej prawicowej partii ekstremistycznej Stram Kurs, w okresie wielkanocnym wyruszył w podróż po południowej Szwecji, by palić Koran. W jego następstwie doszło do gwałtownych zamieszek, w których ponad stu policjantów zostało rannych.
Sceny z Norrköping, Linköping, Sztokholmu, Örebro i Malmö wstrząsnęły Szwecją. Teraz sondaż Novusa pokazuje, że prawie co trzeci Szwed uważa, że demonstracje, które mogą urazić jakąkolwiek osobę lub grupę, powinny być zakazane (55% nie zgadza się z tym).
“Jest to prawdopodobnie w dużej mierze reakcja na fakt, że złożoność wolności demonstracji i wypowiedzi w demokracji nie została właściwie przedyskutowana. Zamiast tego skupiamy się na emocjach, gdzie być może bardziej chodzi o to, by kogoś nie urazić, niż o prawo do wyrażania siebie” – powiedział Torbjörn Sjöström, dyrektor generalny Novus.
Istnieją jednak duże różnice w zależności od tego, z którą partią się sympatyzuje. Mówiąc wprost, ci, którzy sympatyzują z partiami lewicowymi, bardziej popierają zakaz “obraźliwych” demonstracji.
“Duży wpływ na to mają wydarzenia związane z Wielkanocą. W partiach Socjaldemokratach i Partii Zielonych 4 na 10 uważa, że demonstracje powinny być zakazane, co jest dość zaskakujące. Są to partie, w których demonstracje i tak są częścią ich codziennego życia, jak na przykład Majówka. Ich partie prawdopodobnie nie istniałyby, gdyby nie było wolności manifestacji. Ale szybko o tym zapominamy z powodu brutalnych scen, które miały miejsce w ostatnią Wielkanoc.”, powiedział Torbjörn Sjöström.
Różnice między płciami są również znaczące: 71% mężczyzn uważa, że takie demonstracje nie powinny być zakazane, podczas gdy ten sam odsetek wśród kobiet wynosi 38%. Sondaż pokazuje również, że co trzeci Szwed uważa, że policja powinna być bardziej stanowcza.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników