Pierwszy Szwed powołany na kardynała przez papieża Franciszka

W niedzielę biskup Anders Arborelius został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem, jest to pierwszy Szwed, który dostąpił takie zaszczytu.

W zaskakującym niedzielnym oświadczeniu papież Franciszek ogłosił 5 nowych kardynałów z Mali, Laosu, Salwadoru, Hiszpanii oraz biskupa Andersa Arboreliusa ze Szwecji.

Z wyjątkiem Hiszpanii są to kraje z obrzeży katolickiego świata. Wyróżnia się tutaj szczególnie mocno zsekularyzowana Szwecja, powiedział Douglas Brommesson, politolog z uniwersytetu Lund, który zajmuje się rolą Kościoła Katolickiego w międzynarodowej polityce.

„Pozostaje to jednak w zgodzie ze sposobem myślenia papieża. Już wcześniej mianował on kardynałów z biednych lub leżących z dala od Rzymu państw. To sposób na nabranie perspektywy z
pozycji innych niż typowe katolickie kraje,” powiedział Brommesson.

„Myślę, że to wielka motywacja dla kościoła katolickiego w Szwecji. Papież niedawno odwiedził ten kraj i Szwecja na chwilę stała się centrum katolickiego życia. To oczywiście jest motywujące,” dodał.

Oprócz tego, że 67-letni Anders Arborelius jest pierwszym Szwedem wyniesionym do godności
kardynalskiej, jest także od momentu swojego mianowania w 1998 roku pierwszym katolickim biskupem Szwecji od czasów Reformacji.

Kardynałowie należą do elitarnej grupy członków Kościoła Katolickiego, będąc bliskimi doradcami papieża. Kardynałowie, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku 80 lat biorą także udział w wyborze nowego papieża, dlatego kościół stara się, aby liczba takich kardynałów była bliska 120.

Ceremonia mianowania pięciu nowych kardynałów odbędzie się 28 czerwca.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...