fbpx

Pierwszy Szwed powołany na kardynała przez papieża Franciszka

W niedzielę biskup Anders Arborelius został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem, jest to pierwszy Szwed, który dostąpił takie zaszczytu.

W zaskakującym niedzielnym oświadczeniu papież Franciszek ogłosił 5 nowych kardynałów z Mali, Laosu, Salwadoru, Hiszpanii oraz biskupa Andersa Arboreliusa ze Szwecji.

Z wyjątkiem Hiszpanii są to kraje z obrzeży katolickiego świata. Wyróżnia się tutaj szczególnie mocno zsekularyzowana Szwecja, powiedział Douglas Brommesson, politolog z uniwersytetu Lund, który zajmuje się rolą Kościoła Katolickiego w międzynarodowej polityce.

„Pozostaje to jednak w zgodzie ze sposobem myślenia papieża. Już wcześniej mianował on kardynałów z biednych lub leżących z dala od Rzymu państw. To sposób na nabranie perspektywy z
pozycji innych niż typowe katolickie kraje,” powiedział Brommesson.

„Myślę, że to wielka motywacja dla kościoła katolickiego w Szwecji. Papież niedawno odwiedził ten kraj i Szwecja na chwilę stała się centrum katolickiego życia. To oczywiście jest motywujące,” dodał.

Oprócz tego, że 67-letni Anders Arborelius jest pierwszym Szwedem wyniesionym do godności
kardynalskiej, jest także od momentu swojego mianowania w 1998 roku pierwszym katolickim biskupem Szwecji od czasów Reformacji.

Kardynałowie należą do elitarnej grupy członków Kościoła Katolickiego, będąc bliskimi doradcami papieża. Kardynałowie, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku 80 lat biorą także udział w wyborze nowego papieża, dlatego kościół stara się, aby liczba takich kardynałów była bliska 120.

Ceremonia mianowania pięciu nowych kardynałów odbędzie się 28 czerwca.

Strona główna Wiadomości Szwecja Pierwszy Szwed powołany na kardynała przez papieża Franciszka

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...