-Reklama-

Luty potrafi być naprawdę ponurym miesiącem, zwłaszcza osoby niedawno przybyłe do Sztokholmu mogą czuć się samotne, gdyż cały kraj wygląda jak zahibernowany. Prezentujemy najciekawsze zdarzenia z całego kraju, które mogą cię wyciągnąć z domu i pomogą ci lepiej zaadoptować się w nowym kraju.

Śmiej się na występach stand-up

komedia

Przeprowadzka do nowego kraju jest ciężka, a nauka języka i załatwianie pozwoleń na pewno nie wywołują uśmiechu na twojej twarzy. Pośmiać się z tych przygód możecie 10 lutego na wielkiej premierze Malmö English Comedy Nights. Bilety kosztują 175 koron (~82 zł), a zamówione wcześniej 135 koron (~65 zł), wliczony w cenę jest wstęp do kasyna. Alternatywą dla tego wydarzenia może być Linköping Comedy Festival odbywający się w ten weekend, ale tam większość występów będzie tylko w języku szwedzkim.

Podziwiaj śnieżne rzeźby

snieg

Mieszkasz w Szwecji więc musisz się nauczyć kochać śnieg. W Umeå odbędą się 5 i 6 lutego mistrzostwa w tworzeniu rzeźb ze śniegu, które pomogą ci zmienić zdanie o śniegu i przestanie on być denerwujący a stanie się sztuką. Widzowie nie muszą nabywać biletów, tylko po prostu mogą podziwiać mistrzostwo rzeźbiarzy, a następnie wezmą udział w głosowaniu na najładniejszą rzeźbę. W tym roku tematem przewodnim jest ‘jakość życia’.

Poznaj typową szwedzką sztukę

muzeum

W Sztokholmie znajduje się wiele muzeów, które zachwycą osoby kochające sztukę, ale najlepszym miejscem na ten weekend jest muzeum Sven-Harrys, gdzie prezentowana jest wystawa prac jednego z najpopularniejszych w kraju artystów, jakim jest Olle Olsson Hagalund. Wystawa kończy się 7 lutego. To bardzo rzadka okazja zobaczenia obrazów z prywatnych kolekcji. Pełne kolorów obrazy tego artysty przedstawiają głównie jego miasto rodzinne Solna oraz różne obszary stolicy. Wstęp kosztuje 100 koron (~45 zł), dla studentów i emerytów jest 20 koron (~9 zł) zniżki, osoby poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo.

Ciesz się najlepszymi szwedzkimi piosenkami i filmami

Melodifestivalen

Wszystko to znajdziesz w ten weekend w Göteborgu. Odbywają się tam nie tylko pół finały Melodifestivalen (5-6 luty, bilety 235 koron – 110 zł), który to ma wyłonić szwedzkiego kandydata na konkurs Eurowizji w 2016 roku, ale także można zobaczyć trwający do 8 lutego Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To największy festiwal tego typu w krajach nordyckich, możesz tam uczestniczyć w seminariach, dyskusjach i oczywiście obejrzeć mnóstwo filmów – łącznie z takim, które nie będą pokazywane w zwykłych kinach. Wejściówka na festiwal kosztuje 50 koron (~24 zł).

Obejrzyj zawody sportowe

club

Integracja ze szwedzkim społeczeństwem jest bardzo ważna, ale nie zapominaj o swoich korzeniach. Amerykanie, macie szczęście, jest tutaj wiele miejsc gdzie możecie obejrzeć Super Bowl, 7 lutego, z innymi obcokrajowcami i Szwedami. W Göteborgu spróbujcie w barze i restauracji O’Leary, znajdziecie ich na Facebooku, nie ma tam opłaty za wstęp, ale lepiej zarezerwować stolik. W Sztokholmie możecie pójść np. do włoskiej restauracji Buco Nero, bilety na to spotkanie kosztują tam 350 koron (~165 zł). Dla tych, którzy nie są zainteresowani futbolem amerykańskim, The Hard Rock Cafe w Sztokholmie pokazuje szwedzkie mistrzostwa w wędkarstwie sportowym – bilet wraz z obiadem kosztuje tu 499 koron (~235 zł).

 

1 KOMENTARZ

  1. Mieszkam tu juz jakis..czas..i zupełnie nie potrafie zrozumiec tej kultury..mentalnosci Szwedow..choc bardzo piekny krajobrazowo kraj..to zarazem dziwny pod wzgledem ludzkiej mentalnosci..ludzie jakby mało poradni życiowo..a zarazem majacy prawie wszystko co chcą..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.