Pięć szwedzkich plaż otrzymało Niebieską Flagę

Pięć plaż i 10 przystani w Szwecji otrzymało w tym roku prestiżowe odznaczenie Niebieską Flagą.

Flaga przyznawana jest każdego roku za przyjazność względem środowiska, a otrzymujące ją plaże, przystanie i porty muszą spełniać warunki dotyczące bezpieczeństwa oraz czystości wody.

Niebieska flaga zawiśnie w tym roku nad 5 plażami i 10 małymi portami.

Plaże to Svalnäsbadet oraz Villabadet w Lidköping, Långa Bryggan w Lomma, Rösjöbadet w Sollentuna oraz Lagunen Camping w Strömstad.

Nagrodzone przystanie to Torekovs i Båstad hamn w Båstad, Pampas Marina i Heleneborgs båtklubb w Sztokholmie, Hälleviks hamn w Sölvesborg, Spiköns gästhamn w Trollhättan, Trosa gästhamn oraz Båtfjordens hamn, Getterön Marina i Varbergs innerhamn w Varberg.

Możecie skorzystać z interaktywnej mapy tutaj albo spojrzeć na zdjęcie zamieszczone poniżej.
W zeszłych latach w Szwecji było znacznie więcej plaż i przystani z przyznaną Niebieską Flagą, ale zmieniono system oceniania na inny niż ten używane w UE i teraz wiele plaż z bardzo czystą wodą i tak nie łapie się do przyznania tego odznaczenia.

Niebieska Flaga jest rodzajem eko-certyfikatu przyznanego 4550 plażą i przystanią w 45 krajach Europy, RPA, Maroka, Tunezji, Nowej Zelandii, Brazylii, Kanady oraz Karaibów.

Program jest prowadzony przez niezależną organizację no-profit – Fundację Edukacji Środowiskowej.  Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...