fbpx

Pięć szwedzkich plaż otrzymało Niebieską Flagę

Pięć plaż i 10 przystani w Szwecji otrzymało w tym roku prestiżowe odznaczenie Niebieską Flagą.

Flaga przyznawana jest każdego roku za przyjazność względem środowiska, a otrzymujące ją plaże, przystanie i porty muszą spełniać warunki dotyczące bezpieczeństwa oraz czystości wody.

Niebieska flaga zawiśnie w tym roku nad 5 plażami i 10 małymi portami.

Plaże to Svalnäsbadet oraz Villabadet w Lidköping, Långa Bryggan w Lomma, Rösjöbadet w Sollentuna oraz Lagunen Camping w Strömstad.

Nagrodzone przystanie to Torekovs i Båstad hamn w Båstad, Pampas Marina i Heleneborgs båtklubb w Sztokholmie, Hälleviks hamn w Sölvesborg, Spiköns gästhamn w Trollhättan, Trosa gästhamn oraz Båtfjordens hamn, Getterön Marina i Varbergs innerhamn w Varberg.

Możecie skorzystać z interaktywnej mapy tutaj albo spojrzeć na zdjęcie zamieszczone poniżej.
W zeszłych latach w Szwecji było znacznie więcej plaż i przystani z przyznaną Niebieską Flagą, ale zmieniono system oceniania na inny niż ten używane w UE i teraz wiele plaż z bardzo czystą wodą i tak nie łapie się do przyznania tego odznaczenia.

Niebieska Flaga jest rodzajem eko-certyfikatu przyznanego 4550 plażą i przystanią w 45 krajach Europy, RPA, Maroka, Tunezji, Nowej Zelandii, Brazylii, Kanady oraz Karaibów.

Program jest prowadzony przez niezależną organizację no-profit – Fundację Edukacji Środowiskowej.  Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Pięć szwedzkich plaż otrzymało Niebieską Flagę

Warto przeczytać

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...

Szwedzki premier odrzuca wszelkie ograniczenia osób ubiegających się o azyl

Szwedzki premier Stefan Löfven odrzucił pomysł ograniczenia jakichkolwiek wniosków azylowych, stwierdzając, że taka propozycja byłaby sprzeczna z poparciem samego prawa do azylu.

W budynku mieszkalnym szaleje wielki pożar

Płonie ośmiopiętrowym budynek mieszkalny Landskrona.- Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia. Panuje chaos i panika wśród mieszkańców, mówi jeden ze świadków.