Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez co może stanowić idealne miejsce na dłuższą wycieczkę. Pociągiem dojedziemy tu w trzydzieści minut, jadąc z centrum Sztokholmu.

1. Spacer wśród najpiękniejszych ogrodów wschodniej Szwecji

Jednym z mieszkańców Uppsali był Karol Linneusz. Ten XVIII-wieczny botanik i lekarz nazywany jest często „Królem Kwiatów”. Był on ojcem współczesnej taksonomii, dokonywał klasyfikacji nie tylko roślin, ale też zwierząt i minerałów.

W Uppsali mieszczą się piękne ogrody kwiatowe, które po części są dziedzictwem jego pracy badawczej. Na terenie miejskiego uniwersytetu znajduje się Linnéträdgården – Ogród Linneusza, założony przez słynnego botanika (wspólnie z Olausem Rudbeckem).

Niedaleko stąd leży zaś Ogród Botaniczny, gdzie wyhodowano ponad 8000 odmian roślin. Ogród ma prawdziwie barokowy rozmach, pełen jest barwnych kwiatów, roślin alpejskich, krzewów. Można tu dojść spacerem z centrum Uppsali.

2. Absolutnie czarujące zamkiPierwsza połowa XVI wieku zapisała się w Szwecji krwawymi zgłoskami, kraj podzielony był bowiem przez konflikty. Z drugiej zaś strony był to czas, w którym powstało wiele wspaniałych budowli. Około 1549 roku rozpoczęto w Uppsali budowę zamku opłaconego przez Gustawa Wazę. Stoi on do dziś przy Drottning Christinas väg i cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów.

Foto. Twenty20

Kolorowa fasada jest wierną rekonstrukcją tej, którą naniesiono na budynek w 1740 roku. Trzydzieści osiem lat wcześniej rozpętał się bowiem niszczycielski pożar, który mocno uszkodził budowlę. Obecnie częścią zamku są muzea, sklepy i urząd wojewódzki.

Niedaleko na północ od centrum Uppsali mieści się zamek Salsta, zbudowany w barokowym stylu około 1670 roku. Wnętrze budynku jest zróżnicowane: kolejne pomieszczenia odzwierciedlają różne okresy historyczne.

3. Czas na psoty z najpopularniejszym szwedzkim kotem

Wyjątkowym miejscem na mapie Uppsali jest też park poświęcony bajkowej postaci z książek Gösty Knutssona. Filonek Bezogonek (a właściwie Pelle Svanslös) był psotnym kotem bez ogona, który uwielbia przygody i mieszka niedaleko uppsalskiego Uniwersytetu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w szwedzkiej literaturze dziecięcej.

W parku odwzorowano różne kultowe miejsca, które najmłodsi fani Filonka powinni poznać bez problemu. Można tu też znaleźć figury wzorowane na książkowych bohaterach (jak Maja Śmietanka).

Obiekt jest częścią większego kompleksu, Carolinaparken.

4. Wyjątkowe kopce i wykopaliska z czasów wikingów

Foto.Twenty20W okolicy Gamla Uppsala furorę robią Kopce Królewskie, górujące nad tutejszymi wioskami. Mają one od siedmiu do jedenastu metrów wysokości i są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Skandynawii. Według legend wewnątrz kopców zakopane są szczątki królów sprzed epoki wikińskiej. Miejsce to jest obiektem licznych legend. Jedna z nich głosi, że właśnie w Gamla Uppsala znajdowała się zaginiona kraina, Atlantyda.W lokalnym muzeum można obejrzeć znaleziska z wykopalisk archeologicznych i posłuchać opowieści o wikingach, pogańskich bogach czy wojnach epoki żelaza. W lecie odbywają się tu codzienne spotkania z przewodnikiem, mówiącym po angielsku.

Inteligentne aplikacje AR pozwalają urozmaicić rutynowe, wydawałoby się, zwiedzanie.

5. Sporty wodne dla amatorów ruchu na świeżym powietrzu

Foto. Twenty20Naturalne uroki Uppsali można podziwiać też opływając rzekę Fyrisån. Najlepiej zrobić to metodą SUP, czyli stand up paddle – przemierzając rzekę na desce napędzanej przy pomocy pagaja.

Wypłynąć można z jednego z dwóch punktów startowych, które dostępne są tuż za obszarem miasta. Istnieją dwie opcje: pierwsza zakłada, że pokonamy dystans 4,5 km, a druga – 8 km. Taka podróż zajmuje średnio od dwóch do około trzech godzin.

Za naszą przygodę odpowiada Aktivt Uteliv. Przewodnicy pojawią się w naszym hotelu i zaprowadzą nas do punktu startowego, w międzyczasie opowiadając o zaletach takiej formy spędzania wolnego czasu. A tych jest sporo – najważniejsza z nich to aktywność na świeżym powietrzu.Stand up paddle jest sportem łatwiejszym, niż możecie zakładać, a instruktorzy w Szwecji są chętni do pomocy: nauczą pływania każdego, nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z wiosłem jednopiórowym.

6. Podróż szlakiem szwedzkiego dziedzictwa

Uniwersytet Upssali był pierwszą uczelnią wyższą w całej Szwecji. Miasto nazywa się często obszarem bogatego dziedzictwa kulturowego. W okolicy mieści się wiele wyjątkowych miejsc, bez których Uppsala nie wyglądałaby tak, jak wygląda dziś.

Siedem kilometrów na północ od miasta położona jest wioska Ulva Kvarn, słynąca niegdyś z wyrobów rękodzielniczych. Założona około 1300 roku wieś była miejscem zamieszkania „mistrza szkła dmuchanego”, znanego w całym kraju. Mieści się tu również popularna plaża.

Chyba największą atrakcją tej okolicy jest jednak kolej Upsala-Lenna Jernväg, oferująca podróże turystyczne. Pociąg w stylu retro obsługuje m.in. wycieczki szkolne i przyciąga turystów z całego świata.

Booking.com

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...