fbpx

Oszuści podają się za państwową organizację odpowiedzialną za testy na COVID-19

Od kilku tygodni mieszkańcy Danii otrzymują wiadomości tekstowe z organizacji TestCenter (TCDK). Ich dalszym etapem jest umówienie wizyty na badanie, mające wykazać, czy dana osoba nosi w sobie wirusa COVID-19.

Okazuje się, że wiadomości są fałszywe, a ich nadawcą nie jest TCDK. Statens Serum Institut (SSI), duński instytut zajmujący się chorobami i lekami, potwierdził to w oficjalnym komunikacie prasowym.

Wiadomości wysyłane są przez nieznanych nadawców, którzy chcą wyłudzić dane personalne użytkowników. „Zjawisko to nazywamy SMS phishingiem. Jest to typ ataku socjotechnicznego”, wyjaśnia Anne-Marie Vangsted z duńskiego TestCenter.

SMS phishing to zmora współczesności. Otrzymane wiadomości tekstowe wyglądają na godne zaufania, przez co wielu nieświadomych ludzi na nie odpowiada. Zazwyczaj w konsekwencji takie osoby wykonują ryzykowne połączenie lub udostępniają swoje poufne dane.

Statens Serum Institut ostrzega mieszkańców Danii i nakłania ich, by byli ostrożni przy ewentualnych podejmowanych działaniach. „Możemy na przykład otrzymać wiadomość z prośbą o przesłanie swojego NemID – identyfikatora do kontaktu z instytucjami publicznymi. Tego, oczywiście, nie powinniśmy robić”, zapewnia Vangsted.

SSI zaprasza na badania na obecność koronawirusa wyłącznie za pośrednictwem skrzynki e-Boks oraz poczty tradycyjnej. Wyniki można potem odebrać u lekarza lub sprawdzić na stronie sundhed.dk.

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, do chorego zadzwoni Duńska Agencja Bezpieczeństwa Pacjentów. Takich informacji nie otrzymuje się drogą SMS-ową.

Otrzymując w wiadomości podejrzany link, nie należy w niego klikać. SMS-a najlepiej od razu usunąć.

Strona główna Wiadomości Dania Oszuści podają się za państwową organizację odpowiedzialną za testy na COVID-19

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.