fbpx

Oslo tymczasowo zakazuje wjazdu pojazdom z silnikiem Diesla

1

Z powodu wysokiego stężenia zanieczyszczeń od wtorku pojazdy z silnikiem Diesla mają zakaz poruszania się po ulicach Oslo.

Zarówno na poniedziałek jak i na wtorek prognozy przywidują mroźną pogodę oraz bardzo słaby wiatr, co przyczynia się do utrzymywania się smogu nad dużymi obszarami miejskimi.

Z tego powodu Oslo po raz pierwszy w historii zdecydowało się wprowadzić zakaz poruszania się pojazdami z silnikami Diesla po miejskich drogach.

We wtorek zakaz będzie obowiązywał od 6 rano do 22. Zakaz będzie wznawiany w kolejne dni, dopóki poziom zanieczyszczeń w powietrzu nie przestanie przekraczać ustalonych norm.
Za załamanie zakazu grozić będzie 1,500 koron(~727 zł) grzywny, a egzekwować go będę zarówno policja jak i Administracja Dróg Publicznych.

„Obecne wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu może stanowić zagrożenie dla dzieci, osób starszych oraz astmatyków przebywających na zewnątrz. Zakaz używania silników Diesla to radykalne posuniecie, ale jest ono konieczne dla ochrony zdrowia mieszkańców,” powiedział Gerd Robsahm Kjørven dyrektor departamentu zdrowia władz miejskich Oslo.

Miejska komisarz ds. środowiska Lan Marie Berg z Partii Zielonych powiedziała, że najważniejszą sprawą jest zdrowie mieszkańców.

„Rozumiem, że zakaz stanowi uciążliwość w codziennym życiu, ale z drugiej strony nie możemy zagrożonym grupom ludzi nakazać pozostania w domu,” powiedziała komisarz gazecie Aftenposten.

2

Berg ma nadzieję, że zakaz będzie obowiązywał krótko i zachęci ludzi do poszukania alternatywnych metod przemieszczania.

„To może być transport publiczny, rower, wspólna jazda z sąsiadami lub znajomymi, którzy nie mają auta z silnikiem Diesla,” powiedziała, dodając również żeby ci którzy mają taką możliwość rozważyli prace w domu.

Aina Stensersen, liderka Partii Postępu w Oslo powiedziała, że to ‘źle’ iż astmatycy i młodzi ludzie cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście, dodała jednak że zakaz będzie stanowił duże utrudnienie dla wielu zmotoryzowanych.

„Myślę, że to bardzo ironiczne, że ci którzy kupili samochody z silnikiem Diesla, praktycznie nakłaniani do tego przez poprzedni rząd, teraz są ‘karani’ zakazem poruszania od 6 do 22:00.”
Zakaz dotyczy pojazdów wyposażonych w silnik Diesla, ale jest w nim przywidziane wiele wyjątków, takich jak ładowalne hybrydy z silnikiem Diesla, pojazdy służb miejskich oraz pojazdy używane w celach komercyjnych.

Politycy w Oslo dyskutowali nad zakazem Diesli z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w zimie już co najmniej od 2011 roku.

Zakaz nie obejmuje dróg krajowych – obwodnic numer 3, E6, E18, autostrady 4 Trondheimsveien, 163 East Aker, 190 Strømsveien oraz części obwodnicy numer 1.

Strona główna Wiadomości Norwegia Oslo tymczasowo zakazuje wjazdu pojazdom z silnikiem Diesla

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...