Wstecz

1. 1

Z powodu wysokiego stężenia zanieczyszczeń od wtorku pojazdy z silnikiem Diesla mają zakaz poruszania się po ulicach Oslo.

Zarówno na poniedziałek jak i na wtorek prognozy przywidują mroźną pogodę oraz bardzo słaby wiatr, co przyczynia się do utrzymywania się smogu nad dużymi obszarami miejskimi.

Z tego powodu Oslo po raz pierwszy w historii zdecydowało się wprowadzić zakaz poruszania się pojazdami z silnikami Diesla po miejskich drogach.

We wtorek zakaz będzie obowiązywał od 6 rano do 22. Zakaz będzie wznawiany w kolejne dni, dopóki poziom zanieczyszczeń w powietrzu nie przestanie przekraczać ustalonych norm.
Za załamanie zakazu grozić będzie 1,500 koron(~727 zł) grzywny, a egzekwować go będę zarówno policja jak i Administracja Dróg Publicznych.

„Obecne wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu może stanowić zagrożenie dla dzieci, osób starszych oraz astmatyków przebywających na zewnątrz. Zakaz używania silników Diesla to radykalne posuniecie, ale jest ono konieczne dla ochrony zdrowia mieszkańców,” powiedział Gerd Robsahm Kjørven dyrektor departamentu zdrowia władz miejskich Oslo.

Miejska komisarz ds. środowiska Lan Marie Berg z Partii Zielonych powiedziała, że najważniejszą sprawą jest zdrowie mieszkańców.

„Rozumiem, że zakaz stanowi uciążliwość w codziennym życiu, ale z drugiej strony nie możemy zagrożonym grupom ludzi nakazać pozostania w domu,” powiedziała komisarz gazecie Aftenposten.

Wstecz