Operacja „Trident” ma na celu walkę z gangami przestępczymi.

W okolicach Sztokholmu, Göteborgu i Trelleborgu doszło do wzmożonej kontroli drogowej. W ciągu trzydziestu sześciu godzin szwedzkie władze zatrzymały i skontrolowały ponad 5000 pojazdów. Celem oględzin było zwalczanie działalności gangów przestępczych.

Operacji nadano nazwę „Trident”. Choć prace potrwają jeszcze przez około tydzień, zatrzymano już dwadzieścia dwie osoby. Sveriges Radio donosi, że mają one zostać wydalone z kraju.

Poza policją w zatrzymaniach brały udział organy celne i straże przybrzeżne.

Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji i dyrektor NOA, skomentował tę operację, mówiąc:

„Działamy z werwą i traktujemy operację ‘Trident’ zupełnie na poważnie. Chcemy uniemożliwić gangsterom nie tylko popełnianie przestępstw, ale też poruszanie się po kraju.”

Szwedzka policja planuje poprawę systemu walki z międzynarodowymi sieciami gangów.

„Dowiadujemy się, kim są ci ludzie, jakimi samochodami się poruszają. Poznajemy też metody ich działania, chcemy odkryć taktyki gangsterskie”, dodaje Löfving.

Operacja „Trident” została uruchomiona z powodu zaostrzenia kontroli granicznej między Danią a Szwecją. Eksplozje, ataki bombowe i strzelaniny notowane są bowiem już nie tylko na terenie Szwecji, ale też w kraju sąsiednim.

W sierpniu doszło do zamachu bombowego w Kopenhadze: celem był urząd skarbowy. Rzekomo odpowiedzialni za atak byli mieszkańcy Malmö.

Kontrole mogły zostać podyktowane kradzieżami samochodów, z którymi policja nie jest w stanie sobie poradzić. Wierzy się, że zagraniczne gangi przybywają do Szwecji między innymi po to, by wykradać tutejsze auta. NOA informuje, że za dziewięć na dziesięć kradzieży samochodów w Szwecji mogą odpowiadać cudzoziemcy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Operacja „Trident” ma na celu walkę z gangami przestępczymi.

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...