fbpx

Operacja „Hoarfrost” dobiega końca. Aresztowano 410 gangsterów.

Dobiega końca wzmożona operacja policyjna, której celem było ograniczenie liczby zabójstw, związanych z działalnością gangów miejskich. Funkcjonariusze są zdania, że popełnili „pewne postępy”, lecz do strzelanin wciąż dochodzi w Szwecji niepokojąco często.

W listopadzie, w następstwie brutalnych strzelanin i śmierci niewinnego 15-latka, nakreślony został plan walki z organizacjami gangsterskimi. Plan policji został nazwany „Operacją Hoarfrost”. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa publicznego w Szwecji oraz zapobieganie eksplozjom i zbrodniom z udziałem broni palnej.

Oficjalne dane dowiodły, że cel nie został osiągnięty na szczeblu ogólnokrajowym.

Liczba strzelanin w Szwecji pozostaje w przybliżeniu taka sama jak w ostatnich latach. Tylko w niektórych regionach sytuacja uległa pewnej poprawie.

„Operacja Hoarfrost” – aktywna od jesieni 2019 roku – dobiegnie wkrótce końca, o czym poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej. Powodem jest lokalizacja: by zapobiegać przestępczości gangsterskiej, wielu policjantów musiało przenieść się do Malmö i Uppsali. Ponadto operacja miała charakter tymczasowy i wymagała specjalnych uprawnień.

W wyniku „Hoarfrost” ujęto łącznie 735 osób podejrzanych o działalność przestępczą, 410 aresztowano, a 339 zatrzymano w związku z operacją.

„Jeszcze przed operacją mieliśmy dobry obraz ludzi, którzy byli odpowiedzialni za rozwój przestępczości”, powiedział Stefan Hector, głównodowodzący funkcjonariuszami, i dodał, że po zakończeniu „Hoarfrost” policja nadal będzie miała oko na gangsterów.

Swoistym centrum operacji było Malmö. Odniesiono tu sukces: liczba strzelanin jest obecnie o połowę mniejsza w porównaniu z poprzednimi dwoma latami. Podobnie w Uppsali: tutaj od początku „Hoarfrost” nie padł ponoć ani jeden strzał. Spadła tu również liczba eksplozji i detonacji, choć trzeba zaznaczyć, że statystyki w całym kraju wcale się nie poprawiły.

„Według naszej oceny bez operacji ‘Hoarfrost’ sytuacja byłaby dużo gorsza. Naszym celem od samego początku było przełamanie negatywnego trendu. Chcieliśmy ograniczyć liczbę wybuchów i strzelanin, sprawić, by umierało mniej ludzi. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie wyeliminować problemu społecznego”, tłumaczy Mats Löfving, jeden z szefów sztokholmskiej policji, a także dyrektor ugrupowania NOA.

Podczas operacji skonfiskowano 804 bronie i około 321 kg materiałów wybuchowych. Przeprowadzono ponad 1000 nalotów na domy i mieszkania.

Policja przejęła też 10 042 235 mln koron pochodzących z działalności gangsterskiej, 30 nielegalnie pozyskanych samochodów i 39 designerskich zegarków. Jeden z nich wart był 1 mln SEK. Trzy z samochodów warte były ok. 2,5 mln koron.

Skonfiskowano ponadto 75 kg kokainy, 13,3 kg ecstasy i 256 kg amfetaminy.

Strona główna Gangi w Szwecji Operacja „Hoarfrost” dobiega końca. Aresztowano 410 gangsterów.

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...