Od 1 sierpnia zabronione będzie używanie anonimowych przedpłaconych kart do telefonów komórkowych. Nowe przepisy zobowiązujące operatorów do rejestrowania danych osobowych pomogą policji w walce z przestępczością i utrudnią przestępcom jej popełnianie.
Od 1 sierpnia operator musi zarejestrować nazwisko, adres i numer ubezpieczenia społecznego lub jego odpowiednik. Należy również przeprowadzić kontrolę tożsamości.
Zasady te zostały wprowadzone w celu egzekwowania prawa. Przestępcy często używają anonimowych kart przedpłaconych, aby porozumiewać się bez wykrycia. Zgodnie z rządowym projektem ustawy, który poprzedził zmianę prawa, policja musi być w stanie powiązać daną osobę z numerem telefonu komórkowego, na przykład w celu uzyskania nakazu na niejawny podsłuch telefoniczny.
„Powszechne jest używanie kart przedpłaconych, ponieważ są one z zasady anonimowe. Jeśli kupujesz je za gotówkę, nie ma powiązania z osobami, które z nich korzystają” – powiedział Anders Franzén, administrator w Szwedzkim Urzędzie Poczty i Telekomunikacji.
Nowe wymogi rejestracyjne, które wejdą w życie 1 sierpnia, dotyczą zarówno przedpłaconych kart do telefonów komórkowych, jak i kart do mobilnych połączeń szerokopasmowych. Osoby, które posiadają już anonimową kartę przedpłaconą, będą musiały zarejestrować ją do 1 lutego 2023 roku, aby nadal działała, lub najpóźniej w momencie jej doładowania.
Nie będzie możliwe przekazanie karty prepaid innej osobie bez ponownej rejestracji. Jeśli karta prepaid jest używana przez kogoś innego, operator ma obowiązek zawiesić usługę. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy usługa jest wykorzystywana tymczasowo lub przez bliską osobę. Operatorzy mają wysyłać wiadomości tekstowe o nowych zasadach na karty prepaid. Osoby, które mają kartę np. w urządzeniach alarmowych lub innych, które nie można odczytać wiadomości, powinny skontaktować się z biurem obsługi klienta swojego operatora.
Szwedzką agencję bezpieczeństwa zwróciła uwagę na fakt, że niezarejestrowane szwedzkie karty prepaid były wykorzystywane do wspierania terroryzmu w strefach konfliktów w Syrii i Iraku Zakaz ma również na celu utrudnienie działania tym podmiotom. Śledczy zwrócił jednak uwagę, że istnieje ryzyko, iż w przypadku zakazu używania anonimowych kart prepaid przestępcy w większym stopniu przestawią się na szyfrowaną komunikację za pośrednictwem aplikacji społecznościowych.
Jak wynika z badania, pod koniec czerwca 2019 roku w Szwecji było łącznie 14,3 miliona abonentów telefonii komórkowej.