fbpx

Nowy pomysł Szwedów: wymogi produkcyjne przy produkcji zabawek erotycznych.

Zabawki erotyczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, ale podczas ich używania częściej dochodzi też do urazów i niefortunnych wypadków.

Organizacja Svenska institutet för standarder (dosł. Szwedzki Komitet Normalizacyjny, skr. SIS) przedstawiła pierwszą na świecie tabelę wymogów, których pracownicy produkcyjni powinni trzymać się przy tworzeniu gadżetów erotycznych. Bo najważniejsze przy takiej zabawie jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Standaryzacja produkcji – mająca na celu poprawę jakości gadżetów – ruszyła oficjalnie jesienią 2018 roku. Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych jest gotowa na debatę w sprawie zasad używania zabawek erotycznych. W skład federacji wchodzą 164 kraje.

„SIS oraz producenci ze Szwecji liczą na to, że coraz więcej osób będzie angażowało się w nasz projekt. Chcemy, by dalsze prace przeprowadzane były na szczeblu międzynarodowym – nie tylko w Szwecji. We wszystkich fabrykach produkujących gadżety erotyczne pracownicy powinni stawiać przede wszystkim na jakość zabawek oraz bezpieczeństwo”, powiedziała Anna Sjögren – przedstawicielka Svenska institutet för standarder.

Zwiększone wykorzystanie gadżetów erotycznych wiąże się z coraz większą liczbą wypadków przy ich użyciu. Niekiedy można mówić o poważnych urazach zdrowotnych. Zgodnie z postulatami SIS producenci na całym świecie powinni ustalić jednolite przepisy produkcyjne, które odniosą się do budowy gadżetów czy wykorzystanego materiału.

„Zabawki dla dorosłych sprzedawane są wszędzie, na całym świecie. Do tej pory prawo nie uregulowało jednak tego, w jaki sposób z nich korzystać. Bez konkretnych przepisów producentom, detalistom i konsumentom bardzo trudno jest dowiedzieć się, czy dany produkt jest bezpieczny. Czasem zdarzają się wypadki, w wyniku których miejsca intymne użytkowników zostają podrażnione. Niełatwo przychodzi się z takim problemem do lekarza”, wyjaśnia Sjögren.

Zasadniczo nie istnieją żadne konkretne przepisy, regulujące rynek zabawek erotycznych – ani w Szwecji, ani w ogóle na świecie. Niektóre produkty objęte są ogólnymi wymogami dotyczącymi zawartości substancji chemicznej; innych zaś dotyczą unijne przepisy związane z niskim napięciem urządzeń elektrycznych. Producenci stosują własne metody testowania gadżetów.

Badania z 2017 roku pozwoliły ustalić, w których krajach i terytoriach autonomicznych zabawki erotyczne cieszą się największą popularnością. Pierwsze miejsce zajęła Dania, a drugie – Szwecja. Kolejne pozycje należały do Grenlandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych zajmie się tematem gadżetów seksualnych najpóźniej 10 sierpnia tego roku.

Szwedzcy producenci zadbają o bezpieczeństwo zabawek erotycznych, bo zbyt często klinują się one w…

Strona główna Wiadomości Szwecja Nowy pomysł Szwedów: wymogi produkcyjne przy produkcji zabawek erotycznych.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...