fbpx

Co nowy duński budżet oznacza dla obcokrajowców

W zeszły piątek duński rząd doszedł do porozumienia z Duńską Partią Ludową, Koalicją Liberalną i Konserwatystami nad budżetem na 2017 rok.

Częścią porozumienia jest zgoda rządu na dalsze restrykcyjne zmiany prawa dotyczącego imigrantów proponowane przez antyimigrancką Duńską Partię Ludową.

Jeśli jesteś obcokrajowcem mieszkającym w Danii to tutaj przeczytasz wszystko co musisz wiedzieć o nowych zasadach dla imigrantów:

Restrykcje w wydawaniu stałych pozwoleń
„Dania powinna być otwarta dla tych którzy chcą tu zostać i się starają, ale dla tych którzy się nie starają, drzwi powinny być zamknięte,” czytamy w porozumieniu budżetowym.

Zgodnie z tym twierdzeniem rząd wprowadza kolejne obostrzenia w przyznawaniu pozwoleń na pobyt stały.
Obcokrajowcy mogą teraz starać się o stały pobyt po ośmiu latach zamieszkiwania w Danii. To wzrost w stosunku do tej pory obowiązujących przepisów mówiących o sześciu latach, które to przepisy zostały wprowadzone jako część większych zmian wcześniej w tym roku.

Jeszcze w styczniu, obcokrajowcom do starania się o stałe zezwolenie wystarczyło tylko 5 lat pobytu w Danii.

Takie przepisy przyjęte dzięki porozumieniu będą miały znaczący wpływ na proces łącznia rodzin. Według prawa osoby ze stałym pozwoleniem mogą wystąpić z wnioskiem o przyjęcie do Danii członków rodziny po trzech latach od uzyskania tego zezwolenia. Oznacza to, że osoby nowoprzybyłe do Danii będą mogły sprowadzić swoje rodziny dopiero po 11 latach.

Oprócz wydłużonego okresu oczekiwania na możliwość złożenia wniosku o stałe pozwolenie, podniesiono także wymagania, które trzeba spełnić, aby taki wniosek został zaakceptowany. Imigrant musi posiadać stałą pracę lub samemu się zatrudniać przez co najmniej 3,5 roku w ciągu ostatnich 4 lat, wcześniej było to 2,5 roku w ciągu ostatnich 3.

Konieczne jest także, nieprzyjmowanie żadnych zasiłków przez 4 lata przed złożeniem wniosku, zamiast dotychczasowych 3 lat.

Nowe przepisy zwiększyły także kary za zostanie skazanym przez sąd, wyrok 6 miesięcy lub dłużej oznacza teraz niemożność uzyskania zezwolenia stałego.
Tym zaostrzeniom prawa do stałego pozwolenia towarzyszą także liczne inicjatywy mające na celu obniżenie liczby uchodźców przybywających do Danii – chociaż ich liczba jest już najniższa od 5 lat.

Podobnie do rozwiązania przyjętego w Norwegii, duński rząd będzie mógł używać awaryjnej procedury zatrzymywania uchodźców na granicach, jeśli „kryzys będzie narastał.”

Porozumienie przywiduje także, zwiększenie liczby deportacji osób, którym odmówiono jakiejkolwiek zgody na pobyt w Danii oraz zwiększenie zachęty finansowej do dobrowolnego powrotu do kraju swojego pochodzenia.

„Spokój i porządek”
Porozumienie zawiera również szereg inicjatyw mających na celu zapewnienie ‘spokoju i porządku’ w ośrodkach dla uchodźców.

Między innymi oznacza to utworzenie mniejszych ośrodków dla dzieci, dzięki czemu ‘samotne młodsze dzieci będą przybywać w mniejszych grupach,’ możliwość finansowego karania nieletnich uchodźców za ‘brak przestrzegania przepisów obowiązujących w ośrodkach’ oraz zwiększenie nadzoru nad ośrodkami w całym kraju.

Całe porozumienie budżetowe możecie znaleźć tutaj (w języku duńskim).

Strona główna Wiadomości Dania Co nowy duński budżet oznacza dla obcokrajowców

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...