Nowe restrykcje epidemiczne w Szwecji

Podczas piątkowego wystąpienia premier Stefan Löfven zapowiedział, że Szwecja wprowadzi dodatkowe obostrzenia epidemiczne.

Pasażerom transportu publicznego „zalecane” będzie noszenie masek ochronnych, a sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych niemożliwa będzie już o godzinie 20:00.

W konferencji udział wzięli, poza Löfvenem, także: minister klimatu i środowiska Isabella Lövin, minister spraw społecznych Lena Hallengren, minister edukacji Anna Ekström, a także Johan Carlson – dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 16:15.

W restauracjach i lokalach gastronomicznych będą mogły przebywać grupy maksymalnie czteroosobowe. Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych zostanie wprowadzony już o godzinie 20:00, choć dotychczas nie można było go sprzedawać dopiero po 22:00.

Wprowadzony zostanie limit osób w sklepach, centrach handlowych, siłowniach. Aż do 24 stycznia prowadzone będzie nauczanie w trybie zdalnym w przypadku uczniów po szesnastym roku życia. Wszelkie usługi świadczone przez gminy i regiony, które uznane zostaną za zbędne, zostaną wstrzymane w trybie natychmiastowym. Dotyczy to między innymi muzeów, obiektów sportowych, czy pływalni.

Zaleca się, by pracodawcy pozwolili swoim zatrudnionym na pracę z domu.

Nie wszystkie z tych obostrzeń wejdą w życie od zaraz. Zakaz sprzedaży alkoholu po 20:00 ma wejść w życie w wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Carlson zapowiada, że wytyczne dotyczące noszenia masek ochronnych zostaną zaprezentowane po Nowym Roku – po przerwie świątecznej, kiedy Szwedzi będą masowo wracać do pracy. Agencja Zdrowia Publicznego poinstruuje Szwedów, kiedy należy zakładać maskę, i jakie maski są preferowane.

Przez wiele miesięcy Szwecja pozostawała jedynym krajem Europy, w którym nie wprowadzono nakazu osłaniania twarzy w miejscach publicznych.

Sama Agencja Zdrowia informowała w tym czasie, że chociaż maski mogą pomagać w zapobieganiu infekcji covidowej, brakuje dowodów naukowych na to, że powstrzymują one koronawirusa na szerszą skalę. Służba zdrowia obawiała się nawet, że Szwedzi, nosząc już maski, uznają, że nie muszą zachowywać dystansu społecznego poza domem.

Tegnell: „Noszenie masek ochronnych jest niebezpieczne.

Niedawne sondaże dowodzą, że Szwedzi chcą obowiązku noszenia masek ochronnych. Johan Carlson odniósł się do tego tematu w ostatnim wywiadzie dla serwisu „The Local”:


„Światowa Organizacja Zdrowia apelowała, że należy wskazać, w jakich sytuacjach noszenie masek ochronnych ma sens i znaczenie. W nowych publikacjach WHO wyraźnie napisano, że są to sytuacje, gdy bliski kontakt z drugą osobą jest nieunikniony. Obawiam się, że maski ochronne zastąpią dystans społeczny.”

Carlson podał jako przykład Amerykę Północną, gdzie regularnie odbywają się zgromadzenia publiczne z udziałem tłumów. „To, czy uczestnicy noszą maski, czy nie, jest najmniejszym problemem. Dużo większy problem to same zgromadzenia. Skupmy się na tym, co najistotniejsze.”

W sumie 368 557 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w Szwecji, a 8016 zmarło. Dziś pozytywny wynik uzyskało 10 846 osób, a 108 zmarło.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...