fbpx

Norweskie wezwanie do usunięcia krzyży wycofane

Po gorącej debacie norweskie władze porzuciły swoje wezwanie do usunięcia wszelkich symboli religijnych ze wszystkich budynków w których przebywają uchodźcy.

Norweski Urząd Imigracyjny (UDI) w poniedziałek ogłosił w mediach, że wycofuje wezwanie do wszystkich organizacji pomagających uchodźcom mówiące o neutralności religijnej.

„Nie jest już wymagane, aby oferujący miejsca chronienia usuwali symbole religijne,” głosi nowy komunikat UDI.

„W ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele zapytań dotyczących zasad prowadzenia ośrodków pomocy i tego czy mogą się w nich znajdować symbole religijne, np. chrześcijańskie lub muzułmańskie. UDI podkreśla, że żaden z ośrodków nie pytał się o usuwanie symboli.”

Nowe stanowisko UDI zostało ogłoszone po ostrych protestach i licznych debatach na ten temat. Wywołane one zostały gdy chrześcijańska gazeta Dagen doniosła, że UDI powiadomiło wszystkie ośrodki o tym, że mają one usunąć wszystkie krzyże, obrazy Jezusa oraz inne symbole religijne.

Wiele ośrodków jest prowadzonych przez organizacje chrześcijańskie i zarządzenie UDI zostało w nich bardzo źle przyjęte.

Według telewizji TV2 wiele organizacji zgodziło się jednak zdjąć symbole religijne, jednak znalazły się i takie, które odmówiły, np. Świadkowie Wiary (Troens Bevis) prowadzący centrum w którym przyjmowanych jest 1,000 uchodźców w Kvinesdal.

Przywódca grupy Rune Edvardsen oświadczył, że w ich centrum wszystkie krzyże pozostaną na swoich miejscach. Na Facebooku napisał on oświadczenie, że pomimo odmowy zdjęcia krzyży dalej chce on oferować 1000 miejsc noclegowych dla uchodźców i że wszystko jest w rękach UDI.

Inne organizacji religijne pogodziły się z zarządzeniem UDI.

„Myślę, że muzułmanie nie przejmują się obecnością krzyży, ale przyjmujemy to polecenie. Zdejmiemy symbole religijne. Jestem dumny z tego, że pomagamy uchodźcom i wciąż chcemy to robić.

Jesteśmy chrześcijanami i gorąco witamy tutaj uchodźców,” powiedział Jelte Smith, szef Norweskiej Misji Społecznej.
UDI broniło swojej decyzji mówiąc, że nie jest ona wymierzona w chrześcijaństwo.

„Dotyczy ona wszelkich symboli religijnych, nie tylko do chrześcijańskich,” powiedziała rzeczniczka UDI, Vibeke Schjem.
Odpowiedzi UDI nie zmniejszyły jednak kontrowersji wywołanych ich zarządzeniem.

Gazeta Dagen napisała, że usuwanie symboli religijnych w kraju w którym krzyż znajduje się na fladze, jest dowodem na ustępowaniem władz norweskich przed islamistami.

Uchodźcy i imigranci jakoś nie mają kłopotu z przekraczaniem norweskiej granicy, pomimo tego, że pierwsze co widzą to flaga z krzyżem. Z pewnością krzyże w centrach dla uchodźców także nie będą dla nich przeszkodą,” napisał Vebjørn Selbekk.

W tym roku do Norwegii, mającej 5,2 miliona mieszkańców, przybyło już co najmniej 30 tysięcy uchodźców.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweskie wezwanie do usunięcia krzyży wycofane

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.