Norweskie wezwanie do usunięcia krzyży wycofane

Po gorącej debacie norweskie władze porzuciły swoje wezwanie do usunięcia wszelkich symboli religijnych ze wszystkich budynków w których przebywają uchodźcy.

Norweski Urząd Imigracyjny (UDI) w poniedziałek ogłosił w mediach, że wycofuje wezwanie do wszystkich organizacji pomagających uchodźcom mówiące o neutralności religijnej.

„Nie jest już wymagane, aby oferujący miejsca chronienia usuwali symbole religijne,” głosi nowy komunikat UDI.

„W ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele zapytań dotyczących zasad prowadzenia ośrodków pomocy i tego czy mogą się w nich znajdować symbole religijne, np. chrześcijańskie lub muzułmańskie. UDI podkreśla, że żaden z ośrodków nie pytał się o usuwanie symboli.”

Nowe stanowisko UDI zostało ogłoszone po ostrych protestach i licznych debatach na ten temat. Wywołane one zostały gdy chrześcijańska gazeta Dagen doniosła, że UDI powiadomiło wszystkie ośrodki o tym, że mają one usunąć wszystkie krzyże, obrazy Jezusa oraz inne symbole religijne.

Wiele ośrodków jest prowadzonych przez organizacje chrześcijańskie i zarządzenie UDI zostało w nich bardzo źle przyjęte.

Według telewizji TV2 wiele organizacji zgodziło się jednak zdjąć symbole religijne, jednak znalazły się i takie, które odmówiły, np. Świadkowie Wiary (Troens Bevis) prowadzący centrum w którym przyjmowanych jest 1,000 uchodźców w Kvinesdal.

Przywódca grupy Rune Edvardsen oświadczył, że w ich centrum wszystkie krzyże pozostaną na swoich miejscach. Na Facebooku napisał on oświadczenie, że pomimo odmowy zdjęcia krzyży dalej chce on oferować 1000 miejsc noclegowych dla uchodźców i że wszystko jest w rękach UDI.

Inne organizacji religijne pogodziły się z zarządzeniem UDI.

„Myślę, że muzułmanie nie przejmują się obecnością krzyży, ale przyjmujemy to polecenie. Zdejmiemy symbole religijne. Jestem dumny z tego, że pomagamy uchodźcom i wciąż chcemy to robić.

Jesteśmy chrześcijanami i gorąco witamy tutaj uchodźców,” powiedział Jelte Smith, szef Norweskiej Misji Społecznej.
UDI broniło swojej decyzji mówiąc, że nie jest ona wymierzona w chrześcijaństwo.

„Dotyczy ona wszelkich symboli religijnych, nie tylko do chrześcijańskich,” powiedziała rzeczniczka UDI, Vibeke Schjem.
Odpowiedzi UDI nie zmniejszyły jednak kontrowersji wywołanych ich zarządzeniem.

Gazeta Dagen napisała, że usuwanie symboli religijnych w kraju w którym krzyż znajduje się na fladze, jest dowodem na ustępowaniem władz norweskich przed islamistami.

Uchodźcy i imigranci jakoś nie mają kłopotu z przekraczaniem norweskiej granicy, pomimo tego, że pierwsze co widzą to flaga z krzyżem. Z pewnością krzyże w centrach dla uchodźców także nie będą dla nich przeszkodą,” napisał Vebjørn Selbekk.

W tym roku do Norwegii, mającej 5,2 miliona mieszkańców, przybyło już co najmniej 30 tysięcy uchodźców.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norweskie wezwanie do usunięcia krzyży wycofane

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...