fbpx

Norwegia zezwala osobom transseksualnym na wybór płci

Norwegia została 4 krajem na świecie, który pozwala osobom transseksualnym samemu zdecydować o swojej płci.

Politycy przegłosowali prawo, które pozwala osobom transseksualnym na zmianę swojej płci prawnej poprzez wypełnienie prostego formularza, a także umożliwia skorzystanie z tego rozwiązania dzieciom już od 6 roku życia.

Ostatnie głosowanie odbyło się 6 czerwca, za nowym prawem było 79 głosów, przeciw 13. Norwegia jest więc czwartym krajem z takimi przepisami, wcześniej takie rozwiązanie wprowadzono w Danii, Irlandii i na Malcie.

„To bardzo ważny obszar, gdzie Norwegia pozostawała wiele lat w tyle za innymi krajami,” powiedział norweski minister zdrowia Bent Høie.

Nowe prawo znacząco ułatwia procedurę zmiany płci, znosząc długą biurokratyczną drogę do takiej zmiany.

Osoby transseksualne powyżej 16 roku życia będą mogły dokonywać takiej zmiany bez zezwolenia, a osoby w wieku 6 do 15 lat za zgodą rodziców.

Przed tymi zmianami takie osoby musiały przejść długą, wielostopniową procedurę, wymagającą badań medycznych, oceny psychologicznej i dostarczenia ‘dowodów’ zmiany płci.

Joyce Hamilton, współprzewodniczący rady europejskiego oddziału organizacji ILGA(Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów) powiedział: „Zwiększa to trend dążący do bezpiecznej i dostępnej procedury oraz modelu umacniającego prawa osób transseksualnych, więc jest co świętować.”

Współprzewodniczący Brian Sheehan dodał: „Norweskie głosowanie wysłało w świat mocny sygnał do innych europejskich rządów. Opresyjne warunki, takie jak konieczna interwencja medyczna, diagnoza psychiatryczna lub sterylizacja muszą zostać odesłane do historii. Parlamentarzyści którzy głosowali za samostanowieniem dali przykład swoim kolegom z innych krajów, którzy powinni postąpić tak samo.”

Rodzina amerykańskiej transpłciowej dziewczynki Coy Mathis wygrała sprawę o dyskryminację, gdy szkoła nie chciała traktować jej jak dziewczynki.

 

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia zezwala osobom transseksualnym na wybór płci

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...