fbpx

Norwegia zamierza zabronić muzułmankom całkowitego zasłaniania twarzy

W poniedziałek norweski rząd przedstawił propozycję prawa zakazującego muzułmankom całkowitego zakrywania twarzy we wszystkich szkołach, od żłobków po uniwersytety, argumentując to tym, że utrudnia to komunikację między uczniami i nauczycielami.

Rządząca Norwegią konserwatywna i antyimigrancka koalicja prawicowych partii obiecała w zeszłym roku zakaz stosowania zasłon twarzy.

„Nie chcemy zakrytych twarzy w żłobkach, szkołach i na uniwersytetach,” stwierdził w swoim oświadczeniu minister edukacji i nauki Torbjørn Røe Isaksen.   

„Takie zasłony utrudniają dobrą komunikację, która jest bardzo ważna dla uczniów, aby otrzymali oni prawidłowe wykształcenie,” dodał.

Norweskie władze przez najbliższe miesiące będą prowadzić konsultacje z tymi, dla których to prawo może być jakąś przeszkodą.

Według norweskich mediów rządowa inicjatywa może liczyć na poparcie większości partii politycznych i prawdopodobnie zostanie wprowadzona w życie na wiosnę 2018 roku.

Władze lokalne w Norwegii mają już prawo zakazywania zasłaniania twarzy, jednak brak jest rozwiązań ogólnokrajowych. Na tym etapie prac nie przedstawiono żadnych ewentualnych konsekwencji za złamanie tego proponowanego prawa.

Całkowite zakrywanie twarzy jest rzadko spotykaną sytuacją w Norwegii a tym bardziej w szkołach, jednak propozycja ta z pewnością wywoła polityczną dyskusję.

W tym roku taka dyskusja już rozgorzała, gdy Rada Islamska reprezentująca środowiska muzułmańskie zatrudniła jako rzeczniczkę osobę zakrywająca twarz.

Głosowanie nad propozycją nastąpi 11 września.

„Zasłony twarzy takiej jak burka czy nikab nie mają swojego miejsca w szkołach w Norwegii. Możliwość komunikacji z innymi jest podstawową wartością,” powiedział Per Sandberg, tymczasowy minister ds. imigracji i integracji.       

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia zamierza zabronić muzułmankom całkowitego zasłaniania twarzy

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...