Norwegia zamierza zabronić muzułmankom całkowitego zasłaniania twarzy

W poniedziałek norweski rząd przedstawił propozycję prawa zakazującego muzułmankom całkowitego zakrywania twarzy we wszystkich szkołach, od żłobków po uniwersytety, argumentując to tym, że utrudnia to komunikację między uczniami i nauczycielami.

Rządząca Norwegią konserwatywna i antyimigrancka koalicja prawicowych partii obiecała w zeszłym roku zakaz stosowania zasłon twarzy.

„Nie chcemy zakrytych twarzy w żłobkach, szkołach i na uniwersytetach,” stwierdził w swoim oświadczeniu minister edukacji i nauki Torbjørn Røe Isaksen.   

„Takie zasłony utrudniają dobrą komunikację, która jest bardzo ważna dla uczniów, aby otrzymali oni prawidłowe wykształcenie,” dodał.

Norweskie władze przez najbliższe miesiące będą prowadzić konsultacje z tymi, dla których to prawo może być jakąś przeszkodą.

Według norweskich mediów rządowa inicjatywa może liczyć na poparcie większości partii politycznych i prawdopodobnie zostanie wprowadzona w życie na wiosnę 2018 roku.

Władze lokalne w Norwegii mają już prawo zakazywania zasłaniania twarzy, jednak brak jest rozwiązań ogólnokrajowych. Na tym etapie prac nie przedstawiono żadnych ewentualnych konsekwencji za złamanie tego proponowanego prawa.

Całkowite zakrywanie twarzy jest rzadko spotykaną sytuacją w Norwegii a tym bardziej w szkołach, jednak propozycja ta z pewnością wywoła polityczną dyskusję.

W tym roku taka dyskusja już rozgorzała, gdy Rada Islamska reprezentująca środowiska muzułmańskie zatrudniła jako rzeczniczkę osobę zakrywająca twarz.

Głosowanie nad propozycją nastąpi 11 września.

„Zasłony twarzy takiej jak burka czy nikab nie mają swojego miejsca w szkołach w Norwegii. Możliwość komunikacji z innymi jest podstawową wartością,” powiedział Per Sandberg, tymczasowy minister ds. imigracji i integracji.       

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...