fbpx

Norwegia coraz bliżej dopuszczenia podwójnego obywatelstwa

Czasy, gdy obcokrajowcy mieszkający w Norwegii musieli zrzec się swego obywatelstwa, aby zostać Norwegami, prawdopodobnie niedługo się skończą.

[sociallocker]Norwegia jest jedynym krajem nordyckim i jednym z tylko kilku europejskich, które nie zezwalają na podwójne obywatelstwo. Ale wydaję się że powstała polityczna większość, która zmieni to prawo.

W czwartek parlamentarny komitet oficjalnie poprosił rząd Norwegii o zniesienie zakazu posiadania podwójnego obywatelstwa, która wielokrotnie był krytykowany jako anachronizm i przykład braku zrozumienia współczesnego globalnego społeczeństwa.

Sveinung Rotevatn z partii Venstre, który zaproponował zniesienie zakazu w lecie zeszłego roku powiedział, że Norwegia powinna nadążać za współczesnymi czasami i podobnie jak ostatnio Dania, zezwolić na posiadanie podwójnego obywatelstwa.

„Nadszedł czas, aby Norwegia się dostosowała. Mam nadzieję, że rząd szybko prześle do parlamentu propozycję nowego prawa [zezwalającego na podwójne obywatelstwo].

Rotevatn powiedział też, że zakaz posiadania podwójnego obywatelstwa jest utrudnieniem procesu integracji w multikulturowym społeczeństwie.

„To bardzo ważne dla integracji, pozwoli to imigrantom służyć w siłach zbrojnych, brać udział w wyborach a także grać w norweskiej reprezentacji w piłkę nożną,” powiedział on w lipcu 2015 roku.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, obcokrajowcy mieszkający w Norwegii muszą zrezygnować ze swojego pierwotnego obywatelstwa, aby zostać Norwegami. Mieszkający za granicą Norwegowie przed zostaniem obywatelem innego kraju, też muszą zrzec się swojego norweskiego obywatelstwa.

Dla większości obcokrajowców mieszkających w Norwegii i spełniających kryteria otrzymania obywatelstwa, otrzymanie go będzie głównie oznaczać możliwość głosowania we wyborach krajowych i referendach a nie tak jak do tej pory tylko w wyborach lokalnych.[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia coraz bliżej dopuszczenia podwójnego obywatelstwa

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...