Norwegia będzie sprawdzać azylowych oszustów

Według minister integracji i imigracji Sylvi Listhaug, wiele osób szukających azylu w Norwegii oszukiwało podczas procesu przyznawania zezwoleń na pobyt.

Listhaug powiedziała, że w przyszłym roku budżet będzie zawierał dodatkowe 177 milionów koron (~83,5 mln zł) dla UDI (Norweskiej Komisji ds. Imigracji), pomimo tego, że liczba uchodźców przybywających do tego kraju spadła z 31,000 w zeszłym roku do trochę ponad 2,000 w roku obecnym.

Dodatkowo, pula przeznaczona dla Rady Odwoławczej (można się do niej odwołać od decyzji UDI) zostanie zwiększona o 15,7 miliona koron (~7,4 mln zł).

Zastrzyk pieniędzy ma zostać przeznaczony na pomoc w obsłudze bieżących przypadków, modernizację systemów informatycznych oraz weryfikowanie decyzji podjętych w przypadkach gdzie starający się o azyl mogli okłamać urzędników.

„Wiem, że są tacy którzy nas okłamali. Chcemy cofnąć te pozwolenia i zmusić tych którzy nas oszukali do opuszczenia Norwegii,” powiedziała Listhaug w radiu P4.

Powiedziała też, że dodatkowe 177 milionów koron dla UDI jest bardzo potrzebne.

„Pozwoli to UDI zająć się zarówno programem łączenia rodzin jak i cofaniem pozwoleń,” dodała.
Dyrektor komisji potwierdził słowa minister.

„Jeśli w przyszłym roku wciąż będziemy otrzymywać więcej pieniędzy, niż wynika to z spadającej liczby uchodźców, to jest oczywistym że będziemy mogli zwiększyć naszą skuteczność w wyłapywaniu osób nas oszukujących,” powiedział dyrektor UDI Frode Forfang.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia będzie sprawdzać azylowych oszustów

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...