55-letni Norweg został oskarżony w Szwecji o nakłanianie czterech osób do popełnienia samobójstwa. Sprawa dotyczy wydarzeń z 2024 roku w Norrköping, Nyköping, Västerås oraz Trollhättan/Sztokholmie. Akt oskarżenia trafił do sądu rejonowego w Vänersborgu.
Jak podała szwedzka Prokuratura, śledztwo wykazało, że mężczyzna miał wysyłać poszkodowanym środki i/lub instrukcje dotyczące odebrania sobie życia. „Utredningen visar att mannen har skickat medicin och/eller instruktioner…” – przekazała zastępczyni szefa prokuratury Carina Gustafsson.
Z aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna przyznaje się do okoliczności, ale nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Według norweskiego VG już wcześniej został skazany na osiem lat więzienia za pomoc w samobójstwie w Strömstad, a w Norwegii czeka go także proces w sprawie śmierci kobiety w Trollhättan.
Sprawa była wcześniej opisywana po działaniach reporterów norweskiej TV2, którzy doprowadzili do zatrzymania mężczyzny w Strömstad jesienią 2024 roku. Ze względu na charakter sprawy najważniejsze jest jedno: osoby w kryzysie nie powinny zostawać same. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia w Szwecji należy dzwonić pod 112, a całodobowa Hjälplinjen działa pod numerem 90390.
