fbpx

Norwedzy z powodzeniem testują lek na wirusa HIV

We wtorek norweska firma zajmująca się lekami oświadczyła, że prowadzi zaawansowane prace nad kombinacją leków mogącą całkowicie zwalczyć wirusa HIV.

Według oświadczenia firmy Bionor testy z 17 osobami, nosicielami HIV, wykazały statystycznie istotne zmniejszenie ilości wirusów.

„To wielkie osiągnięcie na drodze do działającego leku na HIV,” powiedział agencji AFP, rzecznik firmy Bionor Jorgen Fischer Ravn.

Nie istnieje lekarstwo na AIDS wywoływaną przez wirus HIV, jednak terapie antywirusowe pozwalają ludziom chorym znacznie przedłużyć czas życia, mocno opóźniając i zwalczając objawy.

Jednak u niektórych osób objętych terapią, wirus przechowuje się w komórkach i pojawia się natychmiast po zaprzestaniu terapii.

To jedna z głównych trudności przy opracowywaniu skutecznego leku.

Wybudzanie wirusów, a następnie ich niszczenie wydaje się obiecującą strategią walki z wirusem HIV.

Firma Bionor używa antyrakowego leku zwanego romidepsin w celu uaktywnienia uśpionych wirusów oraz szczepionki Vacc-4x do spowodowania, aby nasze własne komórki układu odpornościowego rozpoznały, zaatakowały i zniszczyły wirusy.

„Po aktywacji wirusów, można go wykryć we krwi, Vacc-4x spowodowała, że poziom wirusów we krwi spadł do ilości niewykrywalnych lub bardzo małych u 15 z 17 pacjentów,” powiedział Fischer Ravn.

Jednak jeszcze nikt nie został wyleczony z AIDS.

ONZ szacuje, że na AIDS zmarło już 39 milionów ludzi, a około 35 milionów żyje zarażonych wirusem, głównie w niżej rozwiniętych krajach.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwedzy z powodzeniem testują lek na wirusa HIV

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...