fbpx

Niskie dochody nie mogą być wymówką od zdrowego odżywiania

To nie brak pieniędzy, ale złe przyzwyczajenia sprawiają, że seniorzy odżywiają się fatalnie. Tymczasem dzięki odpowiednio dobranym posiłkom osoby starsze są w stanie uniknąć wielu dolegliwości, a już na pewno złego samopoczucia.

Nawyki żywieniowe seniorów trzeba zmieniać stopniowo. Powinni oni jeść częściej – 4–6 razy dziennie – ale mniejsze porcje. „Osoby w podeszłym wieku jedzą posiłki o zbyt wysokiej kaloryczności, podczas gdy ich aktywność fizyczna spada. To podstawowy błąd” – zaznacza w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Anna Różyk, dietetyk współpracująca z marką Lubella. Należy zmniejszyć spożywanie tłuszczu i cholesterolu – wykluczyć smażone mięsa, bigos, grzyby czy produkty mączne.

Osobom po 60. roku życia szczególnie brakuje witamin i składników mineralnych, przez co występują problemy z pamięcią i wzrokiem, a układ odpornościowy jest osłabiony. Zamiast po tabletki seniorzy powinni sięgać po produkty zawierające węglowodany złożone (pieczywo pełnoziarniste, kasze, fasolę). Ważne jest też spożywanie nabiału oraz owoców i warzyw.

Wymówką seniorów dla niezdrowego odżywiania są niskie dochody. „Nikt nie każe nam kupować najdroższych produktów. Zupa ugotowana na włoszczyźnie z kawałkiem mięsa nie kosztuje majątku, a jest zdrowa. W żadnym razie nie sięgajmy po zupki typu instant” – doradza ekspertka.

Zdrowe odżywianie to nie wszystko, ważny jest również ruch. Oczywiście wielu seniorów jest schorowanych, dlatego nie mogą sobie pozwolić na wzmożoną aktywność fizyczną, ale codzienny spacer czy nordic walking poprawią sprawność układu krążenia oraz obniżą poziom cholesterolu i cukru we krwi. Trzeba tylko chcieć wstać z wygodnego fotela.

Strona główna Rozmaitości Niskie dochody nie mogą być wymówką od zdrowego odżywiania

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.