W ciągu ostatnich pięciu lat w pracy zginęło około 220 osób. Tylko 16 z tych wypadków doprowadziło do sankcji prawnych dla pracodawcy, informuje Arbetet.
Zgodnie z ustawą o środowisku pracy pracodawca musi podjąć „wszelkie niezbędne środki”, aby zapobiec wypadkom przy pracy.
Magazyn Arbetet przeprowadził badanie śmiertelnych wypadków przy pracy w latach 2017-2021. Z przeglądu wynika, że w czterech przypadkach doszło do skazania w sądzie rejonowym bez apelacji. Kolejne dwie sprawy zakończyły się wyrokiem skazującym w Sądzie Apelacyjnym po złożeniu apelacji. Ponadto dziesięć spraw zostało zakończonych aktami oskarżenia.
W sumie oznacza to, że tylko 16 z około 220 zgonów w ciągu pięciu lat miało konsekwencje prawne.
Jörgen Lindberg, zastępca prokuratora naczelnego w Wydziale Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Pracy, opisuje to jako „tor przeszkód do ścigania”, gdzie trudno jest wykazać braki i odpowiedzialność za braki. „Fakt, że doszło do śmiertelnego wypadku przy pracy, nie oznacza, że pracodawca jest winny przestępstwa. Chodzi o to, aby udowodnić, że śmierć została spowodowana wyraźną wadą bezpieczeństwa i że odpowiedzialność pracodawcy była oczywistym zaniedbaniem.”
- Lillsved – szwedzka idylla z mrocznym dziedzictwem. Sport, nazizm i zapomniana historia
- Szwedzka gospodarka jak opóźniony pociąg – eksperci komentują politykę Riksbanku
- W dziewięciu kąpieliskach w Szwecji jakość wody jest zbyt niska – zobacz, których miejsc unikać
- Szwecja znosi obowiązkowe badania lekarskie przy ADHD i autyzmie w procesie uzyskania prawa jazdy
- Szwecja modernizuje obronność. Wszystkie partie za pożyczkami na 300 miliardów koron