Home WiadomościSzwecja Niewidzialni piesi a bezpieczeństwo na drogach: Wyniki największego badania wzroku w Szwecji

Niewidzialni piesi a bezpieczeństwo na drogach: Wyniki największego badania wzroku w Szwecji

Coroczne badanie wzroku w Szwecji, prowadzone przez Synoptik we współpracy z Bilprovningen, ukazuje alarmujące problemy związane z bezpieczeństwem na drogach. Wyniki jasno wskazują, że brak odblasków u pieszych oraz pogarszający się wzrok kierowców stanowią niebezpieczną kombinację.


Piesi bez odblasków: Wyraźne zagrożenie

Badanie przeprowadzone na kierowcach w całej Szwecji pokazuje, że aż 74% kierowców ma trudności z dostrzeżeniem pieszych, którzy nie noszą odblasków. Problem staje się jeszcze bardziej niebezpieczny, gdy uwzględni się stan wzroku kierowców – ponad 600 tysięcy osób prowadzących samochody w Szwecji nie spełniałoby obecnie wymagań wzrokowych do uzyskania prawa jazdy.

Z kolei aż 34% Szwedów przyznało, że rzadko lub nigdy nie używa odblasków podczas chodzenia po zmroku, co zwiększa ryzyko wypadków. Najbardziej narażoną grupą są młodzi ludzie w wieku 16–34 lat oraz mężczyźni, z których odpowiednio 45% i 43% ignoruje używanie odblasków.


Kierowcy chcą zmian w prawie

W odpowiedzi na te niepokojące dane aż 81% kierowców popiera wprowadzenie przepisów nakazujących noszenie odblasków przez pieszych. Cecilia Blom Hesselgren, dyrektor ds. komunikacji w Bilprovningen, komentuje:

„Biorąc pod uwagę, że jeden na trzech pieszych nie bierze na siebie odpowiedzialności, zrozumiałe jest, że kierowcy z zadowoleniem przyjmują prawny wymóg noszenia odblasków i mają nadzieję, że doprowadzi to do mniejszej liczby wypadków.”


Czy legislacja wystarczy?

Pomimo poparcia dla nowych przepisów, sceptycyzm wobec skuteczności legislacji wyrażał już w zeszłym roku Hans Qvant, funkcjonariusz policji drogowej:

„Kto będzie to monitorował i co się stanie? Nie jestem pewien, czy nowe prawo jest właściwą drogą. Ale czysty instynkt samozachowawczy zachęcałby ludzi do zakładania odblasków. To kosztuje tak niewiele, a może uratować życie.”


Wymóg badań wzroku dla kierowców

Oprócz regulacji dotyczących odblasków, badanie ujawniło również poparcie dla bardziej rygorystycznych wymagań wobec kierowców. Aż 84% respondentów uważa, że badanie wzroku powinno być obowiązkowe przy odnawianiu prawa jazdy. Cecilia Blom Hesselgren podkreśla:

„Szwecja była wzorem do naśladowania w kwestii bezpieczeństwa na drogach, ale nasze badanie pokazuje, że można zrobić więcej. Okresowe kontrole wzroku przy odnawianiu prawa jazdy, jak w wielu krajach UE, to krok w stronę osiągnięcia Wizji Zero.”


Światło w ciemności

Jak przypomina Awet Tesfamariam, kierownik kliniczny w Synoptik:

„Gdy robi się ciemno, ludzkie oko traci zdolność widzenia szczegółowego. Dlatego odblaski są nie tylko dodatkiem, ale koniecznością – zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich.”

Badanie wzroku jasno pokazuje, że problem jest wielowymiarowy – brak odblasków u pieszych i problemy z widzeniem kierowców są kluczowymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo na drogach. Wprowadzenie nowych przepisów może być krokiem w stronę minimalizacji ryzyka wypadków, ale równie ważna jest edukacja i świadomość społeczna.

Przeczytaj również