fbpx

Nietypowe zawody w przesiadywaniu na lodowym słupie.

Co roku w miejscowości Wilhelmina na północy Szwecji odbywają się nietypowe zawody. Nazwa „mistrzostwa w przesiadywaniu na lodowym słupie” zdradza na temat konkurencji wszystko, co trzeba wiedzieć.

Zawody „Isstolpsittning” prowadzone są w ramach festiwalu Wilhelmina Winter Weekend. Warunki zawsze są odpowiednio utrudnione: uczestnicy przystępują do rywalizacji w lutym, kiedy temperatura w Laponii jest wyjątkowo niska. Śmiałkowie zasiadają na lodowych słupach o wysokości 2,5 m. Każdy, kto wysiedzi na mrozie wystarczająco długo, otrzymuje w nagrodę 20 tys. koron (niewiele ponad 8 tys. PLN).

Tradycja nakazywała, by zawodnicy spędzili na słupie 48 godzin, ale w 2018 r. dodano im kolejnych osiemnaście godzin.

W przyszłym roku czas przesiadywania zostanie „łaskawie” skrócony do 51 godzin.

Zawody obchodziły w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Najtrudniejsze były rozgrywki z 2013 r., kiedy temperatura spadła do –30 stopni Celsjusza.

Wilhelmina Winter Weekend słynie też z przyjemniejszych rozrywek. Odbywają się tu koncerty, serwowane są lokalne przysmaki i alkohol. Podczas festiwalu powstają też rzeźby z lodu. W przeszłości zbudowano tu lodowy kościół, w którym dziś uczestnicy zabawy mogą oficjalnie wziąć ślub.

Zawodnicy „Isstolpsittning” mogą, oczywiście, przyjmować posiłki i nawadniać swój organizm – inaczej zabawa byłaby skrajnie niebezpieczna. Co trzy godziny mają też prawo do 10-minutowej przerwy. Rozprostowują wtedy swoje ciała i mogą skorzystać z toalety.

Surowo zabronione jest korzystanie z telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Przesiadywanie na lodzie to więc swego rodzaju internetowy detoks.

Przy zawodnikach na zmianę czuwają lekarze, ale mieszkańcy północnej Szwecji słyną ze swojej wytrzymałości. W lutym 2019 r. w mistrzostwach wzięło udział siedem osób (w tym jedna z Teksasu) i wszystkie dotrwały do końca „pojedynku”. Wcześniej nigdy nie zdarzyło się, by każdy z uczestników został finalnie zwycięzcą konkursu.

Kolejna edycja Wilhelmina Winter Weekend odbywa się w dniach od 13 do 16 lutego 2020 r.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji Nietypowe zawody w przesiadywaniu na lodowym słupie.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.