Nietypowe zawody w przesiadywaniu na lodowym słupie.

Co roku w miejscowości Wilhelmina na północy Szwecji odbywają się nietypowe zawody. Nazwa „mistrzostwa w przesiadywaniu na lodowym słupie” zdradza na temat konkurencji wszystko, co trzeba wiedzieć.

Zawody „Isstolpsittning” prowadzone są w ramach festiwalu Wilhelmina Winter Weekend. Warunki zawsze są odpowiednio utrudnione: uczestnicy przystępują do rywalizacji w lutym, kiedy temperatura w Laponii jest wyjątkowo niska. Śmiałkowie zasiadają na lodowych słupach o wysokości 2,5 m. Każdy, kto wysiedzi na mrozie wystarczająco długo, otrzymuje w nagrodę 20 tys. koron (niewiele ponad 8 tys. PLN).

Tradycja nakazywała, by zawodnicy spędzili na słupie 48 godzin, ale w 2018 r. dodano im kolejnych osiemnaście godzin.

W przyszłym roku czas przesiadywania zostanie „łaskawie” skrócony do 51 godzin.

Zawody obchodziły w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Najtrudniejsze były rozgrywki z 2013 r., kiedy temperatura spadła do –30 stopni Celsjusza.

Wilhelmina Winter Weekend słynie też z przyjemniejszych rozrywek. Odbywają się tu koncerty, serwowane są lokalne przysmaki i alkohol. Podczas festiwalu powstają też rzeźby z lodu. W przeszłości zbudowano tu lodowy kościół, w którym dziś uczestnicy zabawy mogą oficjalnie wziąć ślub.

Zawodnicy „Isstolpsittning” mogą, oczywiście, przyjmować posiłki i nawadniać swój organizm – inaczej zabawa byłaby skrajnie niebezpieczna. Co trzy godziny mają też prawo do 10-minutowej przerwy. Rozprostowują wtedy swoje ciała i mogą skorzystać z toalety.

Surowo zabronione jest korzystanie z telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Przesiadywanie na lodzie to więc swego rodzaju internetowy detoks.

Przy zawodnikach na zmianę czuwają lekarze, ale mieszkańcy północnej Szwecji słyną ze swojej wytrzymałości. W lutym 2019 r. w mistrzostwach wzięło udział siedem osób (w tym jedna z Teksasu) i wszystkie dotrwały do końca „pojedynku”. Wcześniej nigdy nie zdarzyło się, by każdy z uczestników został finalnie zwycięzcą konkursu.

Kolejna edycja Wilhelmina Winter Weekend odbywa się w dniach od 13 do 16 lutego 2020 r.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...