W ubiegłym roku przeprowadzono badania wieku wśród imigrantów. Lekarze odkryli jednak, że zebrane w ich trakcie dane mogą być nieprecyzyjne.
O nieprawidłowości informują naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers. Ich raport stał się częścią „Międzynarodowego Dziennika Medycyny Legalnej”.
W 2017 roku szwedzki rząd zaczął przeprowadzać testy medyczne, za które odpowiadać miała Krajowa Agencja Medycyny Sądowej (Rättsmedicinalverket). Celem było ustalenie, czy wszyscy imigranci uznani za osoby niepełnoletnie rzeczywiście nie ukończyli jeszcze 18. roku życia (i vice versa).
Wiek miał tu decydujące znaczenie. Był kluczowy przy rozpatrywaniu wniosków o azyl polityczny. Osoby małoletnie przekierowano z powrotem na ojczyznę tylko wówczas, gdy na miejscu członek rodziny lub opiekun był w stanie zapewnić im warunki odpowiednie do życia.
Częścią badań było zdjęcie rentgenowskie zębów mądrości oraz obrazowanie stawów kolanowych metodą rezonansu magnetycznego. Wyniki badań tomograficznych zostały następnie zinterpretowane przez radiologów i dentystów. Lekarze z Göteborga cały proces uznali jednak za nierzetelny, pozbawiony spójności pomiarowej. Rzekomo przebadano osoby, których wiek był dobrze znany.
Testom poddano w sumie 9617 mężczyzn oraz 337 kobiet. Wyniki miały wskazywać, że 15% osobników płci męskiej znajdowało się jeszcze przez 18. rokiem życia. Istniała 33-procentowa szansa, że chłopcy zakwalifikowani zostaną jako dorośli. Jednocześnie, w przypadku odwrotnym, stwierdzono 7-procentową szansę, że młodzi mężczyźni (którzy osiągnęli pełnoletność) zostaną zakwalifikowani jako osoby małoletnie.
Powodów, dla których wiek przybyłych do Szwecji imigrantów nie jest do końca jasny, można wymienić co najmniej kilka. Właśnie ze względu na tę niejasność wezwano do przeprowadzenia badań.
Wielu azylantów, którzy pojawili się na terenie Szwecji pomiędzy 2014 a 2016 rokiem, nie miało przy sobie żadnych dokumentów tożsamości. Osoby te często napływały z regionów niestabilnych, targanych wojnami i mogły utracić cały swój dobytek. W kilku z tych państw istnieją też inne regulacje dotyczące rejestrowania imion oraz dat urodzin. Zdarzają się przypadki uchodźców, który nie znają swojego dokładnego wieku.
Szwedzi nie potrafią ustalić wieku dzieci z brodami