W obliczu trwających napięć na kontynencie europejskim, Niemcy zaczynają przyglądać się „szwedzkiemu modelowi” służby wojskowej jako potencjalnemu rozwiązaniu dla wzmacniania swoich sił obronnych. Niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, podkreśla, że kraj musi zwiększyć liczbę żołnierzy, a dobrowolne zaciągi mogą być niewystarczające.
Pistorius, który odwiedził Szwecję w marcu, aby zapoznać się z tamtejszym systemem, rozważa wprowadzenie podobnych rozwiązań w Niemczech. „Potrzebujemy więcej żołnierzy do naszej obrony i nie można tego zrobić tylko na zasadzie dobrowolności,” mówi Pistorius. „Musimy również zadać pytanie o pobór.”
Wizyta w Szwecji miała na celu zrozumienie, jak skandynawski kraj poradził sobie z wyzwaniami rekrutacyjnymi i jak efektywnie funkcjonuje system poboru w czasach pokoju. Szwecja, która postrzega swoje siły obronne jako kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego, wznowiła częściowy pobór w 2014 roku, a od 2018 roku systematycznie powołuje młodych mężczyzn i kobiety na szkolenie podstawowe.
W Szwecji, szkolenie wojskowe trwa od 6 do 15 miesięcy, rozpoczynając od podstawowego szkolenia wojskowego (GMU), które trwa trzy miesiące. Po nim następuje bardziej zaawansowany program szkoleniowy trwający do 12 miesięcy, który obejmuje służbę w nagłych wypadkach oraz służbę wojenną.
Eva Högl, przedstawicielka niemieckiego Bundestagu ds. obrony, zwraca uwagę na problemy rekrutacyjne Bundeswehry. „Nasze siły zbrojne starzeją się i kurczą. W zeszłym roku mieliśmy mniej żołnierzy niż będziemy mieli w 2022 roku,” mówi Högl. Niemcy obecnie borykają się z kryzysem demograficznym, który wpływa na zdolność kraju do utrzymania silnej i skutecznej armii.
Decyzja o ewentualnym wprowadzeniu obowiązkowego poboru w Niemczech jest jeszcze niepewna, ale dyskusja na ten temat zdaje się być nieunikniona w obecnym kontekście globalnych i regionalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Niemieckie władze rozważają różne opcje, aby zapewnić długoterminową stabilność i gotowość obronną kraju.
- Drożejąca czekolada w Szwecji: Sklepy ograniczają asortyment słodyczy luzem, obawy o luksusowy status
- Szwecja i… jedzenie. Drożyzna, żeby być precyzyjnym. Znowu.
- Szwedzki handel spożywczy chce obniżek cen: 4 propozycje dla rządu po rekordowym wzroście w lutym
- Rewolucja w transporcie między Szwecją a Danią: Planowane podwodne metro pod Mostem Øresund
- Sztokholmski Szlak Archipelagu wyróżniony przez Time i National Geographic: Nowa atrakcja turystyczna