Szwecja zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów nordyckich pod względem przyjmowania uchodźców z Ukrainy, jak wynika z najnowszego badania.
Spośród krajów nordyckich Szwecja przyjęła najmniejszą liczbę uchodźców z Ukrainy w przeliczeniu na mieszkańca.
Co więcej, więcej ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do regionu nordyckiego, decyduje się opuścić Szwecję niż inne kraje.
Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez norweskich naukowców Aadne Aaslanda i Vilde Hernes.
Najniższy wskaźnik przyjęć w regionie nordyckim
Aasland i Hernes przedstawiają swoje odkrycia w artykule opublikowanym w dzienniku Dagens Nyheter.
Okazuje się, że Szwecja jest krajem nordyckim, który przyjął najmniejszą liczbę uchodźców z Ukrainy w stosunku do liczby mieszkańców – ponad dwukrotnie mniej niż Norwegia i Finlandia.
Naukowcy odkryli również, że znacznie większy odsetek uchodźców decyduje się na opuszczenie Szwecji niż innych krajów nordyckich.
„Życie na warunkach osoby ubiegającej się o azyl”
Jedna trzecia zarejestrowanych ukraińskich uchodźców zdecydowała się opuścić Szwecję, w porównaniu z zaledwie dziesięcioma procentami, które opuściły Finlandię i Norwegię.
Jednocześnie Ukraińcy pozostający w Szwecji są bardziej samowystarczalni niż w innych krajach nordyckich.
- W Norwegii i Danii (oraz w pewnym stopniu w Finlandii) ukraińscy uchodźcy w dużej mierze otrzymali takie same prawa do wsparcia finansowego i środków integracyjnych, jak inne grupy uchodźców – na przykład kursy językowe, programy adaptacyjne i wsparcie na rynku pracy. Z drugiej strony, w Szwecji Ukraińcy, nawet po przyznaniu im tymczasowej ochrony zbiorowej na mocy dyrektywy o ochronie czasowej, nadal żyli na takich samych warunkach jak osoby ubiegające się o azyl – piszą Aasland i Hernes.
„Niezwykle mało znane w Szwecji”
Norwescy badacze przeprowadzili wywiady z ponad 3000 ukraińskich uchodźców. Zastanawiają się, dlaczego sytuacja Ukraińców w Szwecji pozostaje w dużej mierze niezauważona.
- Szwecja wykazała się dużą solidarnością z Ukrainą w swojej polityce zagranicznej. Uderzające jest zatem, jak mało uwagi i publicznej debaty poświęcono warunkom życia ukraińskich uchodźców – i jak mało znany jest fakt, że Szwecja ma jedne z najmniej korzystnych przepisów w Europie – konkludują badacze w swoim artykule.