Zwieńczony turkusową kopułą i dwoma minaretami, meczet imam Alego został otwarty w czwartek, aby mógł zostać przygotowany do pierwszych modłów w piątek.

W czwartek otworzony został, w Kopenhadze, największy meczet szyitów w Danii.

Meczet imama Alego jest położony w Vibevej, w północnej części Kopenhagi. Ma powierzchnię 2,100 metrów kwadratowych i jest zwieńczony turkusową kopułą i dwom 32 metrowymi minaretami. Może pomieścić jednocześnie 1,500 osób.

Prace nad nim trwały od 2009 roku, kiedy plany jego budowy zostały zatwierdzone przez władze Kopenhagi. Nowa budowla została nazwana “meczetem dla wszystkich” i mają w niej być odprawiane modlitwy w różnych językach.

W oficjalnych komunikatach, podkreślone jest, że na otwarcie zaproszeni są wszyscy.

“Ali Imam meczet chce rozpocząć rywalizację między podobnymi grupami wyznawców, aby sprawdzić, kto może być najbardziej otwarty na lokalne społeczności. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców, zarówno wyznania islamskiego jak i innych wyznań. Witamy wszystkich niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, religii, wiary, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej,” tak brzmi zaproszenie opublikowane na Facebooku.

Nowy meczet został otwarty zaledwie rok po otwarciu wielkiego meczetu sunnitów w tej samej okolicy. Meczet Hamad Bin Khalifa Civilsation Center, jest największy w Danii, posiada powierzchnię 6,700 metrów kwadratowych i wzbudzał duże kontrowersje, gdyż 150 milionów koron(~68 mln zł) na jego budowę zostało podarowane przez Katar.

Oddanie następnego wielkiego meczetu jest planowane w Danii na 2017 rok. Został on zaprojektowany przez firmę Henning Larsen Architects, pozbawiony jest minaretów i ma według zapewnień “łączyć tradycje nordyckie z islamskimi”.