Kilka dużych szwedzkich firm zostało wezwanych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Podejrzewa się je o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję. Dagens Nyheter donosi o tym, powołując się na informacje z Komisji Europejskiej. Wiosną Komisja sprawdzała, czy europejskie firmy przestrzegają sankcji wobec Rosji. Teraz informacje wskazują, że kilka firm eksportowało towary do dyktatury, naruszając przepisy UE.
Wyróżniono kilka znanych szwedzkich firm. Należą do nich następujące podmioty, według DN:
- Firma przemysłowa Atlas Copco
- Gigant telekomunikacyjny Ericsson
- Producent samochodów i ciężarówek Volvo
- Przedsiębiorstwo przemysłowe SKF
- Grupa inżynieryjna Sandvik
„Podejmie decyzję, jak postąpić”
Zgodnie z dokumentami, Komisja Europejska zidentyfikowała kilka podejrzanych transakcji z Rosją. Informacje sugerują, że towary objęte sankcjami wyprodukowane w UE mogły trafić do Rosji. Największe szwedzkie firmy zostały wezwane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na spotkanie z ministerstwem i organami odpowiedzialnymi za sankcje wobec Rosji.
„Nie twierdzimy, że firmy brutalnie potraktowały nasze sankcje. Ale nie słyszeliśmy takich informacji, a teraz szwedzkie władze powiedziały, że są za tym i jak chcemy sobie z tym poradzić”, powiedział DN Lars Schmidt, szwedzki koordynator ds. sankcji.
Kilka pakietów sankcji
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UE nałożyła na Rosję surowe sankcje. Trzynasty pakiet sankcji zostanie przedstawiony w lutym 2024 roku. Celem sankcji UE jest:
- zmniejszenie zdolności Kremla do finansowania wojny
- zapewnienie, że rosyjska elita polityczna zapłaci wysoką cenę ekonomiczną i polityczną
- osłabienie rosyjskiej bazy gospodarczej
Wyjątki od sankcji
Żadna z sankcji UE przeciwko Rosji nie dotyczy dostaw żywności, sprzętu medycznego lub leków dla ogółu ludności. Maszyny rolnicze nie są bezpośrednio objęte żadnymi zakazami eksportu. Żadne sankcje nie są również wymierzone w handel towarami rolnymi lub środkami spożywczymi, takimi jak zboże lub nawozy, między Rosją a krajami spoza UE.
„Nasze sankcje poważnie ograniczają bazę gospodarczą Rosji i zmniejszają wszelkie perspektywy jej modernizacji. Zaczynamy rozumieć, w jaki sposób Rosja znajduje się pod presją i modernizuje się z dala od niej. Zobaczymy, czy uda nam się skłonić Rosję do objęcia przywództwa w sankcjach, czy też uda nam się skłonić ją do zaakceptowania kryzysu”, powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
- Podwójna radość dla szwedzkich gospodarstw domowych
- Covid-19 powraca – Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wydaje nowe wytyczne
- Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji – wzrost napięć w regionie
- ONZ ostro krytykuje Szwecję za działania wobec aktywistki klimatycznej
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji