Trzydzieści sześć osób zmarło w Szwecji w wyniku infekcji koronawirusem. O godzinie 14:00 24 marca poinformowano, że liczba przypadków zakażenia wirusem COVID-19 wzrosła do 2272.
Wszyscy Szwedzi, którzy przejawiają nawet łagodne symptomy chorobowe, zobligowani są do pozostania w domach. Objawy mogą być tak błahe, jak kaszel czy ból gardła. Zaleca się, by obywatele nie wychodzili na zewnątrz bez potrzeby, by pracowali z domu i nie odwiedzali osób starszych, a nawet szpitali.
Najbardziej do unikania kontaktów społecznych zachęca się grupę wiekową 70+. Seniorom odradzane są nawet codzienne zakupy.
Sztokholmskie służby zdrowia podkreślają, że w najgorszej sytuacji znajdują się obecnie przedmieścia Spånga i Kista. Według statystyk to mieszkańcy tych okolic najczęściej potrzebują hospitalizacji.
„Zachęcamy osoby, które mieszkają w tych rejonach, do tego, by jak najczęściej myć ręce. Podczas kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub otwartymi dłońmi. Przy takich objawach, jak gorączka, suchy kaszel czy duszności należy odizolować się od innych ludzi. W razie potrzeby można zadzwonić pod numer 1177, ewentualnie 112 (w sytuacji zagrażającej życiu)”, wyjaśnia doktor Per Follin, specjalista ds. chorób zakaźnych.
Ponad 6200 osób zostało przetestowanych w Sztokholmie na obecność koronawirusa. W 959 przypadkach wynik badania był pozytywny, zgodnie z informacjami przekazanymi tuż przed południem. Czterdzieści osiem osób trafiło na oddział intensywnej terapii, a 236 jest leczonych w szpitalu. Dwóch chorych trzeba leczyć metodą pozaustrojowej oksygenacji krwi (ECMO), polegającej na dotlenianiu krwiobiegu.
Po tym, jak w sieci pojawiły się zdjęcia przeludnionych autobusów, firma SL znalazła się pod ostrzałem. „To nie jest rozsądne”, powiedział o zatłoczonym pojeździe Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego.
Kristoffer Tamson, komisarz ds. transportu miejskiego, uważa, że mieszkańcy Sztokholmu powinni jeździć autobusami tylko wtedy, gdy muszą. „To nie są zalecenia, to rozkaz”, dodał.
Minister ds. socjalnych Lena Hallengren namawia Szwedów, by stosowali się do zasad „social distancing” i unikali fizycznego kontaktu z przyjaciółmi. „Do bliskich można dzwonić, nie trzeba widzieć ich na żywo”.
Hallengren podkreśla przy tym, że zalecenia – choć kierowane są do wszystkich – tyczą się zwłaszcza grup zwiększonego ryzyka: osób starszych, chorujących.
W obliczu zbliżających się świąt i przerwy wielkanocnej władze nalegają, by Szwedzi wykazali się rozsądkiem i nie podróżowali po kraju, ani tym bardziej za granicę. Formalnie nie został sporządzony jednak żaden zakaz, uniemożliwiający wyjazdy.
Działają w Szwecji restauracje i bary, a także obsługa kelnerska. Lokale będą mogły dalej funkcjonować, ale tylko w momencie, gdy zapewniona zostaje wystarczająca przestrzeń między stołami.
O godzinie 16:00 telewizja publiczna SVT rozpoczęła nadawanie programu informacyjnego, „Rapport”. Jest on wyświetlany także z napisami w języku angielskim, arabskim, fińskim oraz w języku saamskim i języku migowym.
W wyniku infekcji koronawirusa zmarły dotąd trzydzieści sześć osób. Piętnaście z nich pochodziło ze Sztokholmu, a co najmniej sześć miało pochodzenie somalijskie. Informacje ujawnił w programie „Agenda” członek komitetu lekarzy szwedzkich i somalijskich.
„Gdy wirus dotarł do Szwecji, wiadomość nie trafiła do wielu Somalijczyków, którzy żyli w niewiedzy tak jak dotychczas. Większość z tych zmarłych osób cierpiała na dolegliwości zdrowotne. W niedzielę zmarł natomiast mężczyzna po sześćdziesiątce, który sprawiał wrażenie silnego. Jego śmierć zaszokowała wielu z nas”, powiedział Jihan Mohamed w rozmowie z „Agendą”.
Pięciu Somalijczyków mieszkało w Järva, na północ od Sztokholmu. To okolica uboga, której mieszkańcy zmagają się z problemami społecznymi.
„Wielu tutejszych mieszkańców żyje w malutkich mieszkaniach. W mieszkaniu gromadzą się całe pokolenia jednej rodziny – to też stwarza wirusowi pozytywne warunki do bytowania. Miejsca takie jak Järva stwarzają nadmierne ryzyko dla zdrowia publicznego”, dodaje Mohamed.
Informacje o wirusie COVID-19 można czerpać z oficjalnej strony Agencji Zdrowia Publicznego (w różnych językach). Strona Krisinformation, podobnie, publikuje informacje na temat sytuacji kryzysowej w Szwecji.
Liczba potwierdzonych zakażonych osób w Szwecji wynosi 2272, 16 osób jest wyleczonych.
Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych we wtorek, to Region Sztokholm (143), Östergötland (30), Dalarna (13). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 256 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 9 zgonów.(*)
Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia