Mężczyzna pozywa lokalne władze w Szwecji, które zwolniły go z pracy po tym jak odmówił on podawania ręki współpracowniczkom.
Mężczyzna, praktykujący muzułmanin, pracował dla rady gminy Helsingborg w południowej Szwecji. Powiedział on, że podawanie ręki kobietom jest sprzeczne z jego przekonaniami religijnymi, chętnie za to witał się w ten sposób z mężczyznami.
Jego szef uznał, że takie zachowanie jest niezgodne z obowiązująca polityką równości i oświadczył, że mężczyzna nie może tam dłużej pracować.
„Doceniamy różnorodność. Ludzie mają prawo wierzyć w to co chcą, ale nie oznacza to przyzwolenia na dyskryminację. Stoimy murem za takimi wartościami jak równość,” powiedziała Maria Winberg radna z Partii Liberalnej.
Tożsamość mężczyzny ani jego rola w gminie nie zostały podane, ale prawdopodobnie była to praca tymczasowa. W rozmowie z SVT powiedział on: „Nie rozumiem dlaczego ktoś z nich miałby robić wyjątek dla mnie pozdrawiającego ich z dłonią na sercu.”
„Jestem praktykującym muzułmaninem i chcę przestrzegać nakazów religijnych. Nie tylko mężczyźni nie chcą podawać ręki kobietom, są także kobieto niechcące tak podawać ręki mężczyznom.”
Jednak Winberg, która jest w radzie gminy odpowiada za zarządzanie pracownikami, powiedziała że takie podejście mężczyzny było źle przyjmowane w miejscu pracy: „Jego współpracowniczki czuły się dyskryminowane. Można wierzyć w co się chce, ale nie można w miejscu pracy zachowywać się tak jak się chce.”
Bezpośredni przełożony pracownika musiał ‘stanąć po stronie równości i wykazać się dużą odwagą,’ dodała Winberg.
Sprawą mężczyzny zajęła się organizacja Malmö mot Diskriminering (Malmö przeciw dyskryminacji) i zdarzenie to będzie w niedalekiej przyszłości rozpatrywane przez sąd okręgowy w Lund.
„Takie sytuacje będą coraz częstsze i dobrze, że zajmie się tym sąd,” powiedziała Winberg.
Kwestia podawania ręki była ostatnio powodem wielu ostrych sporów w Szwecji. Najgłośniejszym przypadkiem było wycofanie z zajmowanego stanowiska polityka zasiadającego w rządzie z ramienia Partii Zielonych, po tym jak odmówił on uściśnięcia dłoni kobiety.
W zeszłym miesiącu policja ze Skåne stanęła w obronie strażnika granicznego, który zachował się podobnie w stosunku do z jednej ze strażniczek.
Podobne debaty odbywają się także w innych krajach. W Szwajcarii, dwóch nastolatków wywołało polityczną burzę, gdy odmówili oni podania ręki swojej nauczycielce.
[sociallocker id=3256][/sociallocker]