Muzułmanin wyrzucony z pracy za odmowę podawania ręki kobietom

Mężczyzna pozywa lokalne władze w Szwecji, które zwolniły go z pracy po tym jak odmówił on podawania ręki współpracowniczkom.

Mężczyzna, praktykujący muzułmanin, pracował dla rady gminy Helsingborg w południowej Szwecji. Powiedział on, że podawanie ręki kobietom jest sprzeczne z jego przekonaniami religijnymi, chętnie za to witał się w ten sposób z mężczyznami.

Jego szef uznał, że takie zachowanie jest niezgodne z obowiązująca polityką równości i oświadczył, że mężczyzna nie może tam dłużej pracować.

„Doceniamy różnorodność. Ludzie mają prawo wierzyć w to co chcą, ale nie oznacza to przyzwolenia na dyskryminację. Stoimy murem za takimi wartościami jak równość,” powiedziała Maria Winberg radna z Partii Liberalnej.

Tożsamość mężczyzny ani jego rola w gminie nie zostały podane, ale prawdopodobnie była to praca tymczasowa. W rozmowie z SVT powiedział on: “Nie rozumiem dlaczego ktoś z nich miałby robić wyjątek dla mnie pozdrawiającego ich z dłonią na sercu.”

„Jestem praktykującym muzułmaninem i chcę przestrzegać nakazów religijnych. Nie tylko mężczyźni nie chcą podawać ręki kobietom, są także kobieto niechcące tak podawać ręki mężczyznom.”

Jednak Winberg, która jest w radzie gminy odpowiada za zarządzanie pracownikami, powiedziała że takie podejście mężczyzny było źle przyjmowane w miejscu pracy: „Jego współpracowniczki czuły się dyskryminowane. Można wierzyć w co się chce, ale nie można w miejscu pracy zachowywać się tak jak się chce.”

Bezpośredni przełożony pracownika musiał ‘stanąć po stronie równości i wykazać się dużą odwagą,’ dodała Winberg.

Sprawą mężczyzny zajęła się organizacja Malmö mot Diskriminering (Malmö przeciw dyskryminacji) i zdarzenie to będzie w niedalekiej przyszłości rozpatrywane przez sąd okręgowy w Lund.

„Takie sytuacje będą coraz częstsze i dobrze, że zajmie się tym sąd,” powiedziała Winberg.

Kwestia podawania ręki była ostatnio powodem wielu ostrych sporów w Szwecji. Najgłośniejszym przypadkiem było wycofanie z zajmowanego stanowiska polityka zasiadającego w rządzie z ramienia Partii Zielonych, po tym jak odmówił on uściśnięcia dłoni kobiety.

W zeszłym miesiącu policja ze Skåne stanęła w obronie strażnika granicznego, który zachował się podobnie w stosunku do z jednej ze strażniczek.

Podobne debaty odbywają się także w innych krajach. W Szwajcarii, dwóch nastolatków wywołało polityczną burzę, gdy odmówili oni podania ręki swojej nauczycielce.

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Muzułmanin wyrzucony z pracy za odmowę podawania ręki kobietom

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...