Wszystko co musisz wiedzieć o najgroźniejszych miejscach w Szwecji.

Czym są te ‘zagrożone’ obszary o których wszyscy mówią?

Ta debata rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy szwedzka policja przedstawiła listę tak zwanych ‘zagrożonych’ obszarów jako część swojej pracy mającej na celu ocenę sytuacji na przedmieściach. Właśnie przedstawiony raport rozszerza tę listę i z pewnością stanie się obiektem szerokich dyskusji, zwłaszcza w kontekście szwedzkich wyborów w 2018 roku.

Przez policję miejsca te są definiowane jako „obszary słabe socjalno-ekonomicznie, gdzie przestępcy mają wpływ na lokalną społeczność. Powiązanie to wynika raczej z kontekstu socjalnego w tym obszarze niż z chęci przejęcia kontroli nad tą społecznością.”

Obszary ‘szczególnie zagrożone’ są opisywane jako „charakteryzujące się obecnością przestępczości, która prowadzi do powszechnej braku współpracy z instytucjami państwowymi oraz powoduje trudności dla policji w wykonywaniu tam swoich zadań. Sytuacja uważana jest za bardzo trudną.”

W szczególnie zagrożonych obszarach często działają także ekstremiści religijni. Ekspert ds. terroru Magnus Ranstorp powiedział, że często są tam rekrutowane osoby do religijnie motywowanych bojówek. W tych obszarach policja często musi dostosowywać swoje metody działania do bieżącej sytuacji a mieszkańcy często w ogóle nie zgłaszają przestępstw albo ze strachu przed zemstą albo z całkowitej niewiary w skuteczność działań służb.    

‘Szczególnie zagrożone’ obszary:

Vivalla, Örebro
Gottsunda, Uppsala
Alby, Botkyrka
Fittja, Botkyrka
Hallunda/Norsborg, Botkyrka
Husby, Sztokholm
Rinkeby/Tensta, Sztokholm
Ronna/Geneta/Lina, Södertälje
Araby, Växjö
Karlslund, Landskrona
Nydala/Hermodsdal/Lindängen, Malmö
Rosengård south of Amiralsgatan, Malmö
Southern Sofielund (Seved), Malmö
Bergsjön, Göteborg
Biskopsgården, Göteborg
Gårdsten, Göteborg
Hammarkullen, Göteborg

Hjällbo, Göteborg
Lövgärdet, Göteborg
Tynnered/Grevgården/Opaltorget, Västra Frölunda
Hässleholmen/Hulta, Borås
Norrby, Borås
Skäggetorp, Linköping
Obszary ‘ryzyka’:

Tjärna Ängar, Borlänge
Oxhagen/Varberga, Örebro
Tureberg, Sollentuna
Dalhem/Drottninghög/Fredriksberg, Helsingborg
Söder, Helsingborg
Holma/Kroksbäck/Bellevuegården, Malmö

Obszary ‘zagrożone’:

Bäckby, Västerås
Brandbergen, Haninge
Jordbro, Haninge
Skogås, Huddinge
Sångvägen, Järfälla
Termovägen, Järfälla
Edsberg, Sollentuna
Bredäng, Sztokholm
Hagsätra/Rågsved, Sztokholm
Hässelby/Vällingby, Sztokholm
Vårberg, Sztokholm
Älvsjö/Solberga, Sztokholm
Östberga, Sztokholm
Rissne/Hallonbergen, Sundbyberg
Fornhöjden, Södertälje
Hovsjö, Södertälje
Finnsta, Upplands Bro
Smedby, Upplands Väsby
Charlottesborg, Kristianstad
Gamlegården, Kristianstad
Hisings Backa, Göteborg
Rannebergen, Göteborg
Andersberg, Halmstad
Kronogården/Lextorp, Trollhättan
Fröslunda, Eskilstuna
Lagersberg, Eskilstuna
Skiftinge, Eskilstuna
Råslätt, Jönköping
Hageby, Norrköping
Klockaretorpet, Norrköping
Navestad, Norrköping

Czy są to strefy, gdzie lepiej nie wchodzić?

Niezupełnie. Tak określały je zagraniczne media, po tym jak określenie to zostało użyte przez jedną ze szwedzkich gazet, jednak policja i inne służby stanowczo sprzeciwiają się takim określeniom mówiąc, że są to po prostu obszary, gdzie konieczna jest większa obecność policji. Służby działające w tych regionach często muszą tam zmodyfikować swój sposób postępowania, na przykład upewniać się, że mają wystarczające wsparcie, wjeżdżać na ten teren alternatywnymi drogami, ustawiać swoje samochody tak, aby można były w razie zagrożenia natychmiast odjechać. Służby były już w tych miejscach narażone na takie rzeczy, jak groźby, rzucanie kamieniami czy uszkadzanie ich pojazdów. Jednak nic nie jest czarno-białe: często nic z wyżej wymienionych rzeczy nie zachodzi.
Dowódca strażaków z północnego Sztokholmu, w którego regionie znajdują się takie ‘zagrożone’ przedmieścia jak Rinkeby i Tensta powiedział wcześniej w tym roku: „Nie mamy żadnych stref, gdzie byśmy nie działali , działamy absolutnie wszędzie. W każdym miejscu interweniujemy tak samo szybko i sprawnie. Czasami pojawiają się jednak oznaki lub widoczne wskazówki, że coś jest nie tak, wtedy podejmujemy stosowne kroki ochronne.”

Dlaczego liczba miejsc ‘zagrożonych’ wzrasta?   

W policyjnym raporcie z grudnia 2015 roku miejsc ‘zagrożonych’ było 53, w raporcie z 2017 roku jest już ich 67, a liczba ‘szczególnie zagrożonych’ wzrosła z 15 do 23. Częściowo rzeczywiście wynika to z pogorszenia się sytuacji w niektórych miejscach. Jednak główną przyczyną takie stanu według policji jest to, że przeprowadzono więcej badań i zebranych zostało więcej danych w ciągu ostatnich lat i w wyniku tego więcej wiadomo o rzeczywistej sytuacji w tych miejscach.

„Przede wszystkim policja lepiej określiła i przeanalizowała te miejsca,” powiedział kryminolog Manne Gerell z uniwersytetu w Malmö, którego badania są częścią raportu.

Czy jest gorzej?

I tak, i nie. Obecnie policja ocenia, że na tych obszarach jest około 5,000 kryminalistów i 200 łączących ich organizacji. W większości przypadków nie są to dobrze zorganizowane struktury, ale luźno powiązane grupy bez wyraźnego kierownictwa. To samo w sobie nie jest żadnym nowym odkryciem. Szwecja jest nękana rywalizacją takich gangów od lat. Natomiast zmieniło się nasilenie tych walk, gangi od strzelania w nogi swoim przeciwnikom przeszły do zabijania ich. Zwykli mieszkańcy nie są celem tej przemocy – strzelaniny są porachunkami między gangami lub wewnątrz nich – ale zdarzają się sytuacje, kiedy przypadkowymi ofiarami stają się niewinni przechodnie.
Osoby zamieszane w te konflikty są także coraz młodsze. „Nastolatkowie są zarówno ofiarami jak i sprawcami tych strzelanin, zdarza się nawet, że 9 letnie dzieci pomagają starszym w transporcie broni i narkotyków,” czytamy w policyjnym raporcie.

Czy powinieneś czuć się zagrożony? Prawdopodobnie nie. Łączna ilość przemocy w Szwecji od lat dziewięćdziesiątych spada. Wzrasta jednak ilość strzelanin, co jest związane właśnie z rywalizacją gangów.

Jak naprawdę żyje się w tych miejscach?

To bardzo skomplikowane pytanie. Z jednej strony te obszary nie zostały określone jako ‘zagrożone’ bez powodu. Sytuacja jest poważna. Z drugiej jednak strony, nie wszystko jest tam złe. Dla większości mieszkańców, życie tam płynie zazwyczaj zupełnie normalnie. „To o czym zapominamy to to, że wiele się w takich zagrożonych obszarach zmieniło i dużo mieszkańców jest zadowolonych i nie żyje w strachu,” powiedział Gerell z uniwersytetu w Malmö.

Raport niedawno przedstawiony przez Szwedzką Radę Zapobiegania Przestępstw, która prowadzi statystyki przestępczości, sugeruje nawet istnienie pozytywnego trendu: coraz mniej ludzi staje się ofiarami przestępstw w ‘zagrożonych’ obszarach, dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Spadek ten jest szybszy niż w innych rejonach Szwecji.
Należy także pamiętać o tym jak działają media. Media przedstawiają wypadki, które się zdarzyły a pomijają to co się nie zdarzyło. Inny aspekt dobrze opisał jeden z naszych rozmówców, który wychował się w jednym z takich najbardziej ‘zagrożonych’ miejsc w Szwecji, powiedział on w wywiadzie udzielonym w Seved w Malmö: „Jest tutaj wiele osób o niskich dochodach o pochodzeniu z zagranicy, jednak większość młodych ludzi, których rodzice tutaj przyjechali studiuje i ma pracę. Są tutaj także osoby, którym coś w życiu nie wyszło i skończyli na marginesie społeczeństwa i to oni znajdują się zawsze na czołówkach gazet, bo kto nikt nie chce przeprowadzić wywiadu ze typową młodą osobą studiującą na uniwersytecie. Więc w pewnej części na widoku jest tylko to co ludzie chcą widzieć.”

Od redakcji

Cieszę się, że czytasz artykuły z Skandynawiainfo.pl

Musisz wiedzieć, że Dzięki Twojemu zaangażowaniu przyczyniasz się w rozwój tego serwisu. Jeśli uważasz, że artykuł jest godny polecenia udostępnij go proszę swoim znajomym.

Dziękuję
Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...